Son Dakika

“İslam’ın izzetini teknolojiyle anlatmalıyız”

“İslam’ın izzetini teknolojiyle anlatmalıyız”

Burak Çolo / Özel haber

Dünyanın en iyi teknolojilerini kullanarak en iyi gençlerinin yetiştirilmesi gerektiğini belirten Tunus Nahda Hareketi Lideri Gannuşi, “Teknolojiyi İslam’ın sıkıntılarını çözecek işlerde kullanmalıyız. Bugün zekâ, akıl cihadıyla karşı karşıyayız. Cihat sadece kılıç ile yapılmaz” ifadelerini kullandı.

Yedi Hilal’in öncülüğünde düzenlenen Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde, “Yedi Hilal Uluslarüstü İstanbul Konuşmaları”na katılan Tunus Nahda Hareketi Lideri Raşid el-Gannuşi, “Müslüman Gençliğin Modern Dünya ile İmtihanı” konulu konferansında, İslam gençlerinin en iyi alanlarda, en iyi teknolojileri kullanarak akıl cihadı yapması gerektiğini söyledi. İslam’da cihadın sadece savaşmak olmadığına dikkat çeken Gannuşi, Dünyanın en iyi teknolojilerini kullanarak, dünyanın en iyi muhabirlerini yetiştirerek, en iyi medyayı kullanarak İslam ümmetinin sıkıntılarını çözmeye yönelik işler yapmalıyız. İslam dininin izzetini ortaya koyacak ciddi sinemacılar, yönetmenler, oyuncular yetiştirmeliyiz böylelikle bütün dünyaya ulaştırma imkânı buluruz.” ifadelerini kullandı.

İslam’ı doğru anlamalıyız

Sözlerine “Müslümanlar olarak bugünkü problemimiz İslam’ı doğru olarak anlıyor muyuz” diye başlayan Gannuşi, Müslümanlar’ın güncel problemlerini çözmek için İslam’ı nasıl yorumluyoruz. Bugün bize demokrasinin haram olduğunu savunanlar aynı zamanda diktatörlüğün helal olduğunu da savunduklarının farkındalar mı? Gerçek haram olan zulüm ve diktatörlüktür. Şuranın var olduğu şuranın hükmettiği her şey İslam dinindendir. İşte bu yanlış anlaşılmanın önüne geçersek gerçek İslam’ında anlaşılmasına katkı sağlamış oluruz. 150 ayetten fazla Kur’an-ı Kerim özgürlüğü vurguluyor. Cihat ayeti, diktatörlükle alakası olmayan bilakis hürriyetle alakalı ayettir. En büyük cihadın insanın kendi nefsiyle olduğu cihadın olduğunu benimsemeli Allah’ın sevdiği bir kul olma noktasında kendi nefsimize uygulamalıyız.” dedi.

Bugün zekâ, akıl cihadı ile karşı karşıyayız

İslam dininin diğer inançlara da saygılı ve inanç özgürlüğü tanıdığını belirten Gannuşi, “Bugün İslam ülkelerinin en büyük şehirlerine baktığımız zaman İstanbul, Kudüs, Tunus bu medeniyetlere başkentlik eden şehirlerin içerisinde farklı dinlere mensup dünyanın en eski kiliselerini görebilirsiniz. İslam dini çeşitliliğe karşı değildir. Eğer cihat edilecekse işgale karşı, din, vicdan, hürriyetine karşı olmalıdır. Dünyanın en iyi teknolojilerini kullanarak, dünyanın en iyi muhabirlerini yetiştirerek, en iyi medyayı kullanarak İslam ümmetinin sıkıntılarını çözmeye yönelik işler yapmalıyız. İslam dininin izzetini ortaya koyacak ciddi sinemacılar, yönetmenler, oyuncular yetiştirmeliyiz böylelikle bütün dünyaya ulaştırma imkânı buluruz. Özellikle Ertuğrul dizileri Selçuklu tarihini anlatan dizilerimiz gibi İslam dinimizin izzetini ve şerefini ortaya koyacak diziler yapmaya devam etmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Gençler öncü olmalı

Dünya üzerinde teknolojik gelişmelerle birlikte gençlerin kullandığı programları inşa edenlerin Müslümanlar olması gerektiğini ifade eden Gannuşi, “Programları geliştirecek gençlere ihtiyacımız var. Bugün İslam dünyasının öncü liderlerine baktığımızda Hasan el-Benna, Necmettin Erbakan gibi liderlerin bizim önümüzde büyük ufuk açtıkları cihadın sadece kılıçla olmadığını, ilimle ve birçok çeşitlikle olacağını bize öğrettiler. Bu kurucu liderler Afrika’dan Asya’ya bütün sömürge devletlerine karşı ülkelerini, vatanlarını cihat aşkıyla savunan liderlerin yollarını takip etmiştir. Bugün bizim ülkemizdeki büyük problemimiz gençlerimizde tembellik hastalığıdır. Gençlerimiz kendilerine güvenen ve çalışkan olmalıdırlar. Kendi vatanımızın gençliğine çalışabilecekleri fabrikalar, yollar ve çeşitli organizasyonlar inşa etmeliyiz.” dedi.

“D-8 İslam birliği için önemli”

“Bugün 85 İslam ülkesi bulunmakta. Ülkeler arasındaki ilişkileri kurmak bizlerin elinde. Bugün bu tarihi şehirde İslam dünyasının en önemli 8 ülkesini misafir eden merhum Necmettin Erbakan’ın kurmuş olduğu D-8 toplantısını, bu ülkenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında açılması bu cihadın bu şekilde sürmesine en büyük işarettir. Erbakan Hoca’nın projesi olan D-8’in tekrar ihya edilmesi amacına ulaştırılması için bu projeye sahip çıkan Erdoğan’a teşekkür ediyorum. 

Cihat anlayışımız, bizim başkalarını zorla İslam’a sokmak anlamında değil, vatanımıza, ülkemize işgal için gelen asker postallarını mukaddes topraklarda, Filistin’de, Kudüs’te burunlarımızın dibine kadar sokan insanları def etmek için kullanmalıyız. Özellikle Müslüman azınlıkların oldukları bölgelerde, insanların kendi inançlarına göre ibadetlerini özgür bir şekilde yapamıyorlarsa orada cihat haktır.”

Yorumlar