Son Dakika

Balkanlar’da “Kosova” gerginliği!

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Boşnak Üyesi Bakir İzetbegovic’in, “ülkesinin Kosova’yı tanıyacağını umduğu” yönündeki açıklaması, 2008 yılında tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı hâlâ kendi toprağı olarak gören Sırbistan’da tepkiye yol açtı.

Balkanlar’da “Kosova” gerginliği!

Boşnak lider Bakir İzetbegovic’in bir Alman kanalına verdiği röportajında, Bosna Hersek’in Kosova’nın bağımsızlığını tanıyacağını umduğunu ifade eden sözleri çarpıtılınca ortam gerildi.

Röportajın “bağımsızlık” ile ilgili kısmının Sırp medyasında “Bosna Hersek Kosova’yı tanımalı” olarak servis edilmesinin ardından Sırbistanlı yetkililer İzetbegovic’e tepki gösterdi.

Sırbistan İçişleri Bakanı Nebojsa Stefanovic, yaşananların ardından perşembe günü Milli Güvenlik Konseyi’nin toplanacağını belirterek, İzetbegovic’in Kosova ile ilgili açıklamasının da ana gündem maddesi olacağını söyledi.

Stefanovic, İzetbegovic’in Kosova ile ilgili açıklamasının “zararlı bir hamle” olduğunu savundu.

Sırplar Kosova’nın tanınmasına karşı

Bosna Hersek’in herhangi bir ülkenin bağımsızlığını tanıyabilmesi adına karar verici mekanizmayı Devlet Başkanlığı Konseyi oluşturyor. Boşnak, Hırvat ve Sırp üyeden oluşan Konseyin, böyle bir karar alması için üç üyenin de uzlaşması gerekiyor.

Tepkiler cevap veren İzetbegovic, söz konusu röportajında, sadece Kosova’nın tanınmasında değil, bu ülkeyle ilişkilerin iyileştirilmesi ve vize serbestisi konularında da uzlaşı şartı gerektiğini hatırlatarak, öncelikli olarak teknik sorunların çözülmesi ve insanların iletişiminin sağlanmasını talep edenin de bizzat kendisi olduğunu vurguladı.

Boşnak lider, Bosna Hersek-Kosova ilişkilerinde “frene basan” tarafın, Bosna Hersekli Sırp siyasetçiler olduğuna da dikkati çekti.

Yorumlar