Son Dakika

Bulgaristan sınırında rüşvet zulmü!

Bulgaristan sınırında rüşvet zulmü!

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, Bulgaristan sınır güvenlik görevlilerinin, kara yoluyla ülkelerine tatile giden Avrupalı Türkleri, “baskı ve sindirme yoluyla rüşvet vermeye zorladığını” açıkladı. Sosyal medya hesabı üzerinden, Bulgaristan üzerinden anavatanlarına giden Avrupalı Türklere, yaşadıkları sorunları bildirme çağrısı yapan Kati Piri, konuyu Avrupa Birliği (AB) Komisyonu gündemine taşıdı.
Konuyla ilgili AB Komisyonu’na bir rapor sunan. Hollandalı parlamenter, Avrupalı Türklerin Bulgar polisi ile yaşadığı sorunların anlatıldığı “Kara kitabı”, 1 Ocak 2018’de AB Dönem Başkanlığı’nı devralacak olan Sofya hükümetine de iletecek. Karayoluyla ülkesine giden Avrupalı Türklerin, Bulgar sınır güvenlik birimlerinin karıştığı yolsuzlukların kurbanı olduğunu vurgulayan Piri, Türkiye kökenli yolcuların 14 saate yakın güneş altında bekletildiklerini söyledi. AP Türkiye Raportörü’ne göre, Bulgar polisi Avrupalı Türkler’i rüşvet vermeye zorladı, kaynağı belli olmayan nakit cezalar yazdı, zorunlu dezenfeksiyon gerekçesiyle araçları zorla yıkattı. Ödemeyi reddedenler uzun süre kuyrukta bekletildi.

YOLSUZLUKLAR ÖNLENEMİYOR

Bulgaristan’ın 10 yıldır AB üyesi olmasına ve birliğin milyonlarca euro sübvansiyon vermesine rağmen sınırdaki yolsuzlukların önlenemediğine dikkati çeken Piri, “AB Komisyonu bu sorunu ciddi biçimde ele almalı.Yıllardır devam eden sorunlar artık sona ermeli. AB vatandaşı olan Avrupalı Türklerin hakları, AB Dönem Başkanı olmaya hazırlanan bir ülke tarafından ihlal edilsiyor” dedi. Geçen ay eşi ve çocuğu ile birlikte Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye giden Hollanda vatandaşı Tekin Ateş de yaşadığı sorunları Piri ile paylaşan isimlerden biri. Ateş, yaptığı açıklamada rüşvetin yanı sıra, ucuza seyahat pulu satılan noktaların bilinçli bir şekilde kapatılarak, Avrupalı Türkler’in kişilerden pahalı seyahat pulu almaya zorlandığını öne sürdü.

Yorumlar