Son Dakika

Hırvatistan ‘köprü krizi’ni yeniden hortlattı

Hırvatistan’ın, en güneydeki toprakları ile kuzeydeki topraklarını karayolu ile bağlamayı hedeflediği Peljesac Köprüsü, açık denize çıkışını kapatacak olması nedeniyle Bosna Hersek’te tepkiye neden oldu.

Hırvatistan ‘köprü krizi’ni yeniden hortlattı

2000’li yılların başından beri iki ülke arasında zaman zaman krize neden olan köprü projesi, son günlerde bir kez daha bölge kamuoyunu meşgul etmeye başladı. Adriyatik sahilinin önemli bir bölümünü elinde bulunduran Hırvatistan, Komarna ile Brijesta arasında inşa etmek istediği asma köprü ile topraklarını birleştirmek ve başta Dubrovnik olmak üzere en güneydeki yerleşim birimlerine gideceklere sorunsuz ulaşım sağlamak istiyor. Bosna Hersek’in denize kıyısı bulunan tek şehri konumundaki Neum ise Hırvatistan’ın güney ve kuzey toprakları arasındaki “engel” olarak görülüyor. Son olarak 2013 yılında yoğun bir şekilde gündeme getirilen köprü projesi, son günlerde bir kez daha kamuoyunu meşgul ediyor.

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Peljesac Köprüsü’nün inşa edileceğini kesin bir dille vurgularken, Hırvatistan’ın her şeyi uluslararası hukuka uygun yürüttüğünü ileri sürdü. Köprünün Hırvatistan karasularında yapılacağına işaret eden Plenkovic, Neum’a giden ya da Neum’dan kalkan gemilerin geçişinin ise kendilerinin garantörlüğünde olacağını iddia etti.

SINIR SORUNLARI HÂLÂ ÇÖZÜLEMEDİ

Öte yandan, Bosna Hersek Sivil İşler Bakanı Adil Osmanovic, köprü yapımına başlayabilecekleri konusunda Hırvatistan’a herhangi bir “yeşil ışık” yaktıklarına dair belge bulunmadığını ifade etti. Daha önceki çalışma grupları tarafından hazırlanan belgelerin geçerli olmadığına işaret eden Osmanovic, bu belgeler baz alınarak köprü inşa edilemeyeceğini kaydetti. Osmanovic, iki ülke arasındaki karasuları sınırlarının da hala çözülmediğini hatırlatarak “Dolayısıyla bu sorunlar çözülmeden herhangi bir şey inşa edilemez. Bunu, köprü projesine bütçe ayıran Avrupa Komisyonu da bilmeli” dedi. Hırvatistan’ın köprü projesini hayata geçirmesi durumunda açık denize çıkışı kısmen de olsa riske girecek olan Bosna Hersek’te, Boşnak siyasiler dışında köprünün inşasına sesini yükselten yok. Ülkedeki Hırvatlar, Hırvatistan’ın yanında tavır sergilerken Sırplar ise sessizliğini bozmuyor.

Yorumlar