Son Dakika

İzzetbegoviç tarihi kararı değerlendirdi: Mladic hem savaş suçlusu hem korkaktır

“Bosna Kasabı” lakaplı Mladic’i savaş suçu işlediği gerekçesiyle müebbet hapse mahkum edilmesi kararını değerlendiren Boşnak lider Bakir İzzetbegoviç sert konuştu. İzzetbegovic,“Mladic hem savaş suçlusu hem de korkaktır. Çünkü ancak korkaklar kadın, bebek ve sivilleri öldürür, onlara saldırır” dedi.

İzzetbegoviç tarihi kararı değerlendirdi: Mladic hem savaş suçlusu hem korkaktır

“Bosna Kasabı” olarak adlandırılan Mladic’in Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nce (ICTY) müebbet hapse mahkum edilmesi en çok zulme maruz kalan Boşnakları sevindirdi. Kararın açıklanmasının hemen ardından bir basın toplantısı düzenleyen Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic, 1995’te soykırımın yaşandığı Srebrenitsa’da yaşananlara dikkati çekti.

Srebrenitsa’da esir alınan tüm erkeklerin Sırplarca öldürüldüğünü anımsatan İzetbegovic, “Mahkeme, net bir şekilde Mladic’in Bosna Hersek’teki Müslümanları yok etmek istediğini ve Bosnalı Sırpların bu topraklarda zulüm yaptığını ifade etti” ifadesini kullandı.

Hakkında müebbet hapis cezası verilen eski Sırp komutan Ratko Mladic’in hem savaş suçlusu hem de korkak olduğunu belirterek İzetbegovic, “Çünkü ancak korkaklar kadın, bebek ve sivilleri öldürür, onlara saldırır” mesajını verdi.

“ARTIK GERÇEĞİ KABULLENİN” ÇAĞRISI

Boşnak lider, Mladic’in bir kahraman olarak gösterilmesine artık bir son verilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Ortak bir gelecek inşa etmek adına Mladic için şarkılar yazmaya, adını sokaklara vermeye ve onun için anıtlar dikmeye son verin. Bugünkü kararın Bosna Hersek’te bu tür eylemleri durduracağını düşünüyorum. Gerçeği kabullenmek en iyi seçimdir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar