Son Dakika

Myanmar’da yaşananlar Srebrenitsa’yı hatırlattı!

Arakanlı Müslümanlar’a yönelik katliamlar ve zorunlu göç, 1995’teki Srebrenitsa soykırımını ve “ölüm yolu”nu hatırlatıyor. Srebrenitsa’da yaralanan Smajic: “Arakan Müslümanlarının bugün yaşadıklarının benzeri, 22 yıl önce Srebrenitsa’da yaşandı” diye konuştu.

Myanmar’da yaşananlar Srebrenitsa’yı hatırlattı!

Myanmar’daki Arakanlı Müslümanlar’a (Rohingya) yönelik katliamlar ve ardından görülen zorunlu göç, 1995 yılında Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da yaşanan soykırımı ve buradaki insanların “ölüm yolu” olarak adlandırılan orman yolundan kaçışını hatırlattı. Arakanlı Müslümanlar’ın Budist milliyetçilerin saldırılarından kaçarken çekilen fotoğrafları, 1995 yılında Srebrenitsa’nın Ratko Mladic komutasındaki Sırp güçler tarafından ele geçirilmesinin ardından buradaki insanların orman yolunda çekilen fotoğraf ve görüntülerini akıllara getirdi.

Bosna’da 1992-1995 yıllarında yaşanan savaş başladığında 18 yaşında olan Muhamed Omerovic, o dönemde toprağını ve halkını korumak adına orduya katıldığını belirterek, soykırımın yaşandığı 1995 yılının temmuz ayında Srebrenitsa’da olduğunu söyledi.

Çok daha zalimce!

Şehrin düşmesinin ardından “ölüm yolu” olarak nitelendirilen orman yolunda bir hafta yürüdüğünü anlatan Omerovic, “Yol, ölüm ve tuzaklarla doluydu. Esir alındık, aç bırakıldık, zehirlendik ama bir şekilde hayatta kaldık. Allah, kurtuluş denilen ama kurtuluşu olmayan bu yoldan sağ çıkmamızı sağladı” dedi. Ölüm yolunun canlı tanıklarından Omerovic, o dönemde ruhunda ve bedeninde hissettiği acının bir benzerini bugün de Arakan Müslümanlarının yaşadığını vurguladı. Omerovic, Myanmar’da yaşananların Srebrenitsa’dakilerden çok daha zalimce olduğuna işaret ederek, “Fotoğraflara bakıyorum, çocuklar öldürülüyor, insanlara türlü işkenceler uygulanıyor” diye konuştu.

Arakanlıların gidecek bir yeri yok

Smajic, Arakanlı Müslümanlar’ın Srebrenitsa’da yaşananlardan daha büyük zulümlerle karşı karşıya kaldığını belirterek, onlarla dayanışma içerisinde olduğunu ve acılarını paylaştığını kaydetti. Smajic, Arakan Müslümanları’nın gidecek bir yeri de olmadığına dikkati çekerek, “O insanlar nereye gitsin? Kimden yardım istesin? Bizim savaş döneminde bir ordumuz vardı ancak Arakan Müslümanları’nın bu şansları da yok. Onları koruyabilecek, haklarını savunabilecek kimseleri yok.” dedi.

Srebrenitsalı anneler, Arakan için yürüdü

1995 yılında Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da Sırp güçleri tarafından gerçekleştirilen ve 8 binden fazla Boşnak sivilin katledildiği soykırımda çocuklarını ve eşlerini kaybeden kurban yakınları, bu kez Myanmar’da Arakan Müslümanlarına yönelik zulme dikkati çekti. Srebrenitsalı Kadınlar Derneği tarafından şehir merkezinde yapılan yürüyüşte, Arakan Müslümanları’nın da bir anlamda soykırıma maruz kaldığına dikkat çekildi.

Yorumlar