Son Dakika

1970’den beri 1 milyondan fazla Arakanlı Müslüman göç etti

Myanmar’ın Arakan eyaletinde ordu güçleri ve Budist milliyetçiler tarafından sistemik baskıya maruz kalan Arakanlı Müslümanlarların çeşitli ülkeler göçleri sürüyor. Elde edilen verilere göre, 1970’den beri 1 milyon 100 binden fazla Arakanlı Müslüman topraklarını terk etmek zorunda kaldı.

1970’den beri 1 milyondan fazla Arakanlı Müslüman göç etti

Myanmar’ın Arakan eyaletinde Rohingyalı Müslümanlara yönelik sistematik baskı, her geçen gün artarak devam ediyor. Uluslararası Göç Örgütü ve çeşitli ülke yetkililerinden derlenen verilere göre 1 milyon 100 binden fazla Arakanlı Müslüman sistematik baskılar nedeniyle göç etmek zorunda kaldı.

DEVLETSİZ SAYILIYORLAR

Arakanlı Müslümanlar, 1982 ‘de kabul edilen yasayla “devletsiz” sayılıyor. Birleşmiş Milletler (BM)’nin  "en çok eziyet gören dini azınlıklardan biri" olarak gördüğü Arakanlı Müslümanlar her türlü yasal, ekonomik ve siyasi ayrımcılığa maruz kalıyor.

Budist milliyetçiler, günümüzde sistematik baskıya maruz bıraktıkları Arakanlı Müslümanları, hala bir toplum olarak tanımak istemiyor. 2012’de Budistler ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmalar, Arakanlı Müslümanların dramını gözler önüne serdi. Olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verildi.

SİSTEMATİK BASKIDAN KAÇIŞ

Arakanlı Müslümanlar, Budist rahipler ve ordu güçleri tarafından uğradığı sistematik baskıdan kaçmak için uzun yıllardır çevre ülkelere sığınıyor. Sistematik baskının nedeni ise, Budist rahiplerin Arakanlı Müslümanları tanımamak ve bölgede varlıklarını kabul etmek istememeleri olarak görülüyor.

Uluslararası Göç Örgütü ve çevre ülke yetkililerinden alınan verilere göre 1 milyon 100 binden fazla Arakanlı Müslüman bölge ülkelere göç etti. Bu süreçte binlerce masum insan öldürülürken, Müslümanlara ait köyler yakıldı, mal varlıklarına el konuldu.

EN FAZLA BANGLADEŞ VE PAKİSTAN’A GÖÇ OLDU

Budist milliyetçiler ve ordu güçleri tarafından sistematik baskıya uğrayan Arakanlı Müslümanlar, en fazla Bangladeş ve Pakistan’a göç etti. Verilere göre göç edenlerin  400 bini Bangladeş'e, 300 binden fazlası Pakistan'a, 300 bini Suudi Arabistan'a, 55 bini diğer Körfez ülkelerine, 100 binden fazlası Malezya başta olmak üzere Asya Pasifik ülkelerine ve 10 bini Hindistan'a yasal ya da yasa dışı yollardan göç etti.

MÜSLÜMAN NÜFUSU AZALDI

AB komisyonuna bağlı Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü'nün "Rohingya Krizi" başlıklı raporuna göre 2017 yılında Arakan’daki tahmini Müslüman nüfusu  800 bindi.

Bu süreçte Arakanlı Müslümanlar için en önemli dönüm noktası 25 Ağustos 2017 oldu…

Arakan’daki sınır karakollarına düzenlenen eş zamanlı saldırıları bahane eden Myanmar yönetimi ve Budist Milliyetçiler, kitlesel soykırıma başladı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin açıkladığı son verilere göre 25 Ağustos'tan bu yana 370 bin Arakanlı Müslüman Bangladeş'e geçti. Böylece Bangladeş'teki Arakanlı Müslümanların sayısı 770 bine ulaştı.

Bu veriler, Arakan’daki 800 bin olan Müslüman nüfusun 470 bine düştüğünü gösteriyor.

 

Yorumlar