Son Dakika

“ABD Başkanının kararı Türkiye Cumhuriyeti'ne göre yok hükmündedir”

Kudüs’ün Siyonist İsrail’in başkenti olacağına dair açıklama yapan ABD Başkanı Trump’a tepki gösteren Başbakan Yıldırım, "ABD Başkanının Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesi ve buna bağlı adımlar, Türkiye Cumhuriyeti'ne göre yok hükmündedir.” dedi.

“ABD Başkanının kararı Türkiye Cumhuriyeti'ne göre yok hükmündedir”

ABD Başkanının Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesinin ve buna bağlı adımların, Türkiye Cumhuriyeti'ne göre yok hükmünde olduğunu ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, ”Bu karar, Filistin-İsrail barış çabalarına ve Ortadoğu barış sürecine indirilmiş ağır bir darbedir. Bu kararla bölgede Pandora'nın kutusu açılmıştır." İfadelerini kullandı.

Trump Kudüs'ün işgalini resmen açıkladı

Başbakan Yıldırım konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

"Filistin ve Ortadoğu barışını kökten ortadan kaldıracak bu karar, siyasi kaygılarla alınmış tam bir sorumsuzluk örneğidir. Bu kararı alanları şiddetle kınıyorum. Her zaman olduğu gibi, Mescid-i Aksa başta olmak üzere, Kudüs'ün bütün kutsal mekanlarının statüsüne saygı gösterilmesi, emrivakiler yapılmaması hayati önemi haizdir.

Türkiye, Dönem Başkanı olarak İİT Zirvesi'ni 13 Aralık itibarıyla toplamaya karar vermiştir. İslam dünyasının liderleriyle konu bütün boyutlarıyla istişare edilerek, atılması gereken mukabil adımlar kararlaştırılacaktır."

Yorumlar