Son Dakika

ABD, PKK’ya meşruiyet kazandırma peşinde

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, PKK’nın Suriye kolu PYD’nin, uzun vadede Suriye’deki politik çözüm arayışlarının bir parçası olması gerektiğini savundu.

ABD, PKK’ya meşruiyet kazandırma peşinde

Farklı bölgelerde farklı isimler kullanarak algıları değiştirmeye çalışan ABD’nin taşeron terör örgütlerinden PKK, ABD’nin açık desteğini arkasına aldı. Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak, topluma korku salmak maksadı ile emperyalist Batı’nın taşeronluğunu yapan PKK, Suriye ve Irak’ta farklı isimler kullanarak ‘PKK devleti’ hedefine ulaşmak istiyor. Suriye’deki adı PYD/YPG olan PKK, Suriye savaşı süresince DAEŞ’le mücadele adı altında ABD’den sürekli olarak askeri ve lojistik destek almaya devam etti.

“Çözüm arayışlarının bir parçası olmalılar”

ABD, DAEŞ ile mücadele adı altında uluslararası meşruiyet kazandırmaya gayret ettiği PKK’ya resmi ağızlardan ‘açık destek’ geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, terör örgütü PYD’nin, uzun vadede Suriye’deki politik çözüm arayışlarının bir parçası olması gerektiğini savundu. Günlük basın toplantısında soruları cevaplayan Toner, bir soru üzerine Suriye’de siyasi geçiş dönemine ilişkin değerlendirmede bulundu. Toner, Suriye’deki iç savaşın sona ermesi için Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki çözüm arayışlarının “tek çözüm” yolu olduğunu düşündüklerini belirterek, “(Barış görüşmelerinde) Kimin yer alacağı, ilgili gruplara ve Suriye halkına kalmış” değerlendirmesinde bulundu. Toner, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’yi işaret ederek, “Suriyeli Kürtler de bu sürece dahil olmalıdır” diye konuştu.

Hep aynı yalanlar

“PYD’nin masada yer alabileceğini mi söylüyorsunuz?” sorusu üzerine Terör örgütü PKK ve PYD’yi “farklı gruplar” olarak değerlendirdiklerini belirten Toner, “Bizim düşüncemize göre bir noktada onlar da bu sürecin bir parçası olmalıdır” dedi. Toner, “PYD sahada temsiliyeti olan bir grup. Suriye’deki uzun vade çözüm arayışlarında da seslerinin duyulması gerekiyor” şeklinde konuştu. Ayrıca Toner, ABD’nin terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin silahlı kanadı YPG’ye silah vermediği yönündeki sözlerini de tekrar etti. Bu sözlerinin üzerine ise Toner’e ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın ABD Senatosunda yaptığı bir konuşmasında Pentagon’un PYD’ye silah verdiğini kabul ettiği hatırlatıldı. Toner, Carter’ın açıklamalarının yanında olmadığını belirterek, “silahların PYD’ye verilmediği yönündeki sözlerini” yineledi.

3 harf oyunu devrede

ABD’li Toner ve Carter’in açıklamaları birbirini tekzip ediyor gibi görünse de, PKK’ya farklı bölgelerde farklı isimler kullandırılarak algı yönetimi yapılıyor. Çoğunluğunu PKK’nın Suriye uzantısı PYD’lilerin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) DAEŞ’le mücadele karşılığında silah ve mühimmat yardımı yapan ABD, PKK’ya ‘Doğrudan’ yardım etmemiş oluyor. DSG üzerinden PKK’yı silahlandıran ABD, Türkiye’nin tepkisine karşılık da “PKK’yı silahlandırmıyoruz, DAEŞ’le mücadele eden DSG’ye yardım ediyoruz” açıklaması ile tepkileri azaltmaya çalışıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Marie Harf Ekim 2014’te PYD’yi terör örgütü olarak görmediklerini açıklamış, Washington yönetimi Eylül 2015’te de PYD’nin silahlı kanadı YPG’yi de terör örgütü olarak görmediğini ilân etmişti.

100 Fransız, PKK’yı eğitiyor

Terör örgütü PKK’nn Suriye uzantısı PYD’nin silahlı kanadı YPG ve onun güdümündeki Demokratik Suriye Güçleri’ni (DSG) Rakka operasyonu öncesinde Fransız askerlerinin eğittiği bildirildi. Erbil merkezli BasNews’in iddiasına göre 100 Fransız askeri, danışmanlık ve eğitim amacıyla YPG saflarında Rakka operasyonuna hazırlanıyor. Söz konusu Fransız askerlerinin, koalisyon güçlerine bağlı olarak YPG/DSG’ye askeri danışmanlık, operasyon planı ve hava operasyonlarında koordinasyon konusunda destek verdiği öğrenildi. Fransa askerlerinin büyük bölümünün, Ayn el Arap’taki (Kobani) ABD askeri üssünde konuşlandığı belirtiliyor.

Yorumlar