Son Dakika

AB’den yeni güç dengesi projesi: PESCO

Avrupa Birliği’nin 23 ülkenin ortak kararıyla NATO’ya alternatif olarak kurma kararı aldığı PESCO ortak bir askeri savunma birimi oluşturmanın ilk adımı olarak görülüyor. Üç sınır komşumuzun da yer aldığı oluşum, Türkiye için riskli bir geleceğe işaret ediyor.

AB’den yeni güç dengesi projesi: PESCO

Avrupa Birliği’nin (AB) 23 üyesi savunma alanında daha sıkı işbirliği ve koordinasyon için kısaca PESCO olarak adlandırılan Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması’na imza attı. Anlaşma kapsamında bir AB ordusu oluşturulmasının öngörülmediği bildirilse de anlaşmaya imza atan her ülkeden, AB’nin ortak savunmasına nasıl katkı yapabileceği konusunda ulusal planlarını hazırlamaları istendi. Bunun karşılığında AB de 2020’den itibaren oluşturacağı 5 milyar euroluk bütçeyle Pesco’ya destek vermeyi taahhüt ediyor.

ABD’nin NATO gücü kırılabilir

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, ABD’nin NATO’ya yaklaşımı nedeniyle Avrupa’nın bir alternatife ihtiyacı olduğunu söylüyor. Her ne kadar PESCO’ya üye ülkeler NATO’yla ilişkilerinin devam edeceğini söylese de bu durumun sadece sözde kalmasına kesin gözüyle bakılıyor. Nitekim sadece ABSD’nin sözünün geçtiği bir yapı haline gelen NATO uzun süredir AB için önemli bir mecra olmaktan çıkmıştı.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Donald Trump’ın başkanlık döneminde ABD’nin Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü (NATO)’ya giderek daha fazla mesafeli durduğunu anımsatarak Pesco’nun Avrupa için bir alternatif olacağını ifade etmişti.

Güney Kıbrıs’tan ilk gözdağı

Reuters Haber Ajansı da uzun süredir AB’nin gündeminde olan savunma politikalarının entegre hale getirilmesi projesine, Donald Trump’tan gelen "Avrupa ülkeleri NATO bütçesinde üzerine düşeni yapmalı" söyleminin ardından hız verildiğini ifade ediyor. İmzacı ülkelerden İtalya’nın Savunma Bakanı Roberta Pinott, savunma politikaları uyumlu hale gelen Avrupa ülkelerinin 21. yüzyılın beraberinde getirdiği tehditlerle daha etkin biçimde başa çıkabileceğini söyledi.

Bir diğer imzacı ülke Güney Kıbrıs’ın Savunma Bakanı Kristoporos Fokaides ise PESCO ile ülkesinin daha güvenli hale geleceğini ifade ederek Türkiye açısından dikkat çekici bir açıklama yaptı. PESCO’ya üye bir ülkeyle aramızda ihtilaf olduğunda karşımızda 23 ülkeyi bir arada göreceğimiz düşünüldüğünde Fokaides’in sözlerinin arkasındaki ima daha iyi anlaşılıyor. Ayrıca Yunanistan ve Bulgaristan gibi sınırımız olan ülkelerin PESCO üyesi olması da Türkiye’nin bu oluşuma yaklaşımını iyi hesap etmesi gerektiğini gösteriyor.

5 ülke imzalamadı

İngiltere, Danimarka, Malta, İrlanda ve Portekiz anlaşmaya taraf olmayı reddeden beş AB ülkesi oldu. Aslında İngiltere PESCO’yu desteklediğini dile getirdi ancak savunma alanındaki işbirliğinin ancak ülkenin AB’den çıkışının sonrasında netleştirilebileceğini not düştü. Danimarka ise Avrupa çapında herhangi bir savunma işbirliğine yanaşmayacağını açıklarken Malta, İrlanda ve Portekiz PESCO’yu hâlâ değerlendirdiklerini belirtti.

Yorumlar