Son Dakika

Afrika açlık, susuzluk ve terörün pençesinde

Afrika açlık, susuzluk  ve terörün pençesinde

Burak Çolo / Diriliş Postası

3,5 sene içerisinde toplamda 8 ay Afrika’da zaman geçiren Afrika fotoğrafçısı Yavuz Atalay Afrika’nın 8 farklı ülkesinde yaşayarak birçok ülkede su kuyuları açtı. Son olarak Şehit Eren Bülbül adına su kuyusu açan Atalay Afrika’da açlık, terör, su sıkıntıları yaşandığını belirtti.

Afrika’da yaşam zor

Yaşamın Afrikalılar için çok zor olduğuna değinen Atalay Somali’de sıcaktan ve susuzluktan telef olmuş hayvanlar gördüğünü aktardı. Şehir merkezinden çıktığınız an elektrik, su, telefon ve internetin olmadığını ifade eden Atalay, “Modern hayata dair sayabileceğiniz tek bir şey yok. Afrika’da ne var diye sorarsanız; Açlık var, Susuzluk var, Terör var, sömürü var, cehalet var, ölümcül hastalıklar var. Ama inanır mısınız her şeye rağmen mutlu insanlar, yüzleri gülüyor sürekli. Köylerde şeker dağıtırken aynı çocuğa ikinciyi verdiğimde elindekini gösteriyor. Aldım ben diyor.” Şeklinde konuştu.

Sergi gelirleriyle kuyu açıyor

Afrika’da geçirdiği 8 ay boyunca çeşitli fotoğraflar çeken Atalay Türkiye’ye döndüğünde çeşitli şehirlerde düzenlediği sergilerle fotoğraflarını yayınladı. Afrika’daki hikayeleri Türkiye’ye anlatmak istediğim diyen Atalay, “ “Afrika’dan Kadın ve Çocuk Portreleri” konseptiyle Muğla, İstanbul ve Ankara da toplam 8 sergi açtım. Sergileri açıyordum ama bir şeyler yapmam gerekiyordu. Afrika’dan buraya bu çocukların hikayesini taşıyordum. Buradan da oraya bir şeyler götürmem gerekiyor diye düşündüm. Sergideki Fotoğrafları satıp gelirleriyle benimde muzdarip olduğum su problemine savaş açmayı kara verdim. Şimdi sergi gelirlerinin tamamıyla gidip orada su kuyuları açıyoruz.” İfadelerini kullandı.

“THY sponsporluk başvurusu yaptım”

Uçak biletleri konusunda sıkıntılar çektiğini ifade eden Atalay, “Ben Afrika’da araziye inerken milli takım formamı giyip ülkemi temsil eden sporcular gibi görüyorum kendimi. Hal böyle iken daha ucuz oluyor diye Afrika’yı bu hale getiren ülkelerin uçaklarıyla değil de milli markamız olan Türk Hava Yollarıyla gitmek isterim. Sponsorluk başvurumu yaptım. Umarım İlker Aycı bey’e bu konuştuklarımız ulaşır. Kendisinin özellikle ilgileneceğine inanıyorum.

Su içen herkes “İyi ki varsın Eren” diyecek

Afrika’da bulunduğu zaman içerisinde ilk su kuyusunun Somali’nin Hargesia bölgesine 8-9 saat uzaklıkta 4 köyün ortasına açtıklarını ifade eden Atalay, “2. Ve 3. kuyuyu suya ulaşabilen fakat temiz suya ulaşamayan, çamurlu su içen Kenya’nın başkenti Nairobiye 13-14 saat uzaklıkta malindi şehrinde açtık. Toplamda 3 su kuyusu açmış olduk.” dedi. 3.kuyumuzun adı benim için çok değerli açıkçası. Şehit Eren Bülbül Su Kuyusu. Nedeni ise Hep Afrika’daki çocukların hikayelerini Türkiye de anlatıyordum. Bu sefer Türkiye’deki kahraman çocuğumuzu Afrika’da anlatmak istedim. Kuyudan her su için iyi ki varsın Eren diyecek.” şeklinde konuştu.


Afrika fotoğrafçısı Yavuz Atalay Afrikalı çocuklarla öz çekim yaptı

Yorumlar