Son Dakika

“Bağımsızlık” referandumunun altında kaldılar: IKBY: İptal kararına saygı duyacağız

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Irak Federal Yüksek Mahkemesi’nin kararına uyacaklarını açıkladı. Bu açıklamayla birlikte kısa bir süre önce görevinden istifa eden Mesut Barzani ve ailesinin ikbal hesapları yaparak attığı “bağımsızlık” referandumu adımı tamamen çöktü.

“Bağımsızlık” referandumunun altında kaldılar: IKBY: İptal kararına saygı duyacağız

IKBY, 25 Eylül’de uluslararası tepkilere rağmen referanduma gitme karar almıştı. Ancak referandumla girdiği süreçten umduğunu bulamayan dönemin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, 1 Kasım’da görevinden istifa etmek zorunda kaldı.

Gelinen noktada Mesut Barzani’nin yerine bıraktığı kardeşinin oğlu Neçirvan Barzani yönetimindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Irak Federal Yüksek Mahkemesi’nin kararına uyacaklarını açıkladı.

Irak Federal Yüksek Mahkemesi 6 Kasım’da, anayasanın bölgelere Irak’tan ayrılma hakkı tanımadığına hükmetmişti.

“Diyaloğa inanıyoruz”

IKBY hükümeti internet sitesinde yer alan açıklamada, “Irak Yüksek Federal Mahkemesinin, 6 Kasım’da anayasanın 1. maddesini açıklayarak, Irak Cumhuriyeti’nin üniter, bağımsız, tam egemen, parlamenter ve demokratik rejim devleti olduğu ve anayasanın ülkenin birliğini garanti altına aldığı” hatırlatıldı.

Ardından “Federal Mahkeme’nin anayasanın 1. maddesine getirdiği açıklığa saygı duyuyoruz.” denilen aynı açıklamada, “Bunun, anayasanın tüm maddelerini uygulayarak sorunların çözümünde kapsayıcı ve ulusal diyaloğun başlamasında temel oluşturacağına inanıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

FEDERAL MAHKEME KARARI

Irak Federal Mahkemesi tarafından, IKBY gayrimeşru bağımsızlık referandumuyla ilgili ülkenin toprak bütünlüğüne işaret edilerek “Anayasanın hiçbir bileşene ayrılma hakkı tanımadığı” vurgulanmıştı.

Tüm dünyada son dakika gelişmesi olarak duyurulan açıklamada, “Bu kararın, sorunları çözmek için Bağdat ve Erbil arasında kapsayıcı ulusal bir diyalog kurmak için temel olması gerektiğine inanıyoruz” temennisi de vardı.

Karar, Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin, gayri meşru bağımsızlık referandumunun iptaliyle ilgili federal mahkemeye başvurusu üzerine çıkarılmıştı. Referandumun gündem olmaya başladığı dönemde 25 Eylül’e kadar Türkiye’de Irak’ın bütünlüğünü ile kendi sınırlarını tehdit eden girişime en üst seviyeden tepki göstermişti.

Yorumlar