Son Dakika

'Bosna kasabı' Mladiç'e müebbet hapis

Sırp askerlerin komutanlığını yapan ve 8 bin kişinin ölüm emrini veren Ratko Mladiç hakkında karar açıklandı. 'Bosna Kasabı' olarak adlandırılan Mladiç'e Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesince insanlığa karşı suç ve savaş kanunlarını ihlalden müebbet hapis cezası verildi.

'Bosna kasabı' Mladiç'e müebbet hapis

Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, Saraybosna'nın bombalanması emrini Ratko Mladiç'in verdiğini belirterek, Srebrenitsa katliamından dolayı suçlu buldu. 

Boşnak soykırımının failleri hesap veriyor

Lahey'deki mahkeme Sırp komutan Mladiç'in savaş suçlarına iştirak ettiği belirtilerek, insanlığa karşı suç ve savaş kanunlarını ihlalden müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 

MAHKEME SALONUNDAN ÇIKARILDI 

Kararın okunması sırasında "Bosna kasabı" Ratko Mladiç bağırmaya başlayınca yargıç, sanığın salondan çıkarılmasını istemişti. Yargıç kararın okunmasına ara vermişti. Yargıç, Mladiç'in mahkemeyle "işbirliği" yapmadığını da belirtmişti. 

Mladiç'in avukatı da, müvekilinin tansiyonunun yükseldiğini gerekçe göstererek kararın ertelenmesini talep etmişti. 

16 YIL KAÇTI, 2011'DE YAKALANDI 

Bosna Savaşı sırasında Sırp askerlerin komutanlığını yapan Bosnalı Sırpların komutanı Ratko Mladiç yaklaşık 16 yıl saklandıktan sonra 2011’de Sırbistan’da yakalanmıştı.

Ardından Hollanda'daki Lahey’de Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne teslim edildi.

8 BİNDEN FAZLA MÜSLÜMANI ÖLDÜRDÜ

"Bosna kasabı" Ratko Mladiç 1995'te Sırp güçlerince 8 binden fazla Boşnak sivilin öldürüldüğü Srebrenitsa katliamı da dahil 11 suçtan yargılandı.

Savcılık, iddianamede savaş suçu ve soykırım zanlısı Mladiç'e müebbet hapis cezası verilmesini talep etmişti.

530 gün görülen davada, toplam 591 tanık ifadesine başvuruldu. 9 bin 914 kanıt mahkemece kabul edildi.

Srebrenitsa katliamının siyasi sorumlularından Radovan Karaciç 40 yıl hapis cezasına çaprıtılmış, Slobodan Miloşeviç ise 2006'da Lahey'de yargılanırken ölmüştü.

 

Yorumlar