Son Dakika

Emperyalistlerin kanlı oyunlarının bedelini çocuklar ödüyor!

Emperyalizmi rol model olarak benimseyen ülkelerin çıkardığı savaş ve çatışma ortamları nedeniyle dünya üzerinde 50 milyon çocuk, ülkenin dışında ya da kendi ülkesinde yerinden edilmiş şekilde yaşamını sürdürüyor. Bu durum, emperyalizmin kirli yüzünü bir kez daha ortaya çıkarıyor.

Emperyalistlerin kanlı oyunlarının bedelini çocuklar ödüyor!

Suriye, Yemen, Filistin vb… Bu ülkelerin ortak özellikleri, bir takım emperyalist güçlerin üzerinde egemen kurduğu, sömürdüğü ve kadın-erkek ve çocuk demeden yüzbinlerce masum insanın öldürüldüğü ülkeler olması.

Dünya genelinde emperyalist güçlerin “sözde” terörü bitirmek veya bölgeye istikrar getirmek amacıyla başlattığı saldırılar nedeniyle 50 milyon çocuk, açlık ve sürgünle karşı karşıya kaldı. Sadece 28 milyon çocuk, savaş ve çatışmalar yüzünden evlerinden ayrılmak zorunda kaldı.

Savaş, çatışma ve açlık...

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonunun (UNICEF) 2016'da yayımladığı "Köklerinden Koparılanlar" raporunda, dünya genelinde 50 milyon çocuğun, savaş, çatışma ve açlık gibi nedenlerle doğduğu ülkenin dışında ya da kendi ülkesinde yerinden edilmiş şekilde yaşamını sürdürdüğü ve bu çocuklardan en az 28 milyonunun savaş ve çatışmalar yüzünden evlerinden ayrılmak zorunda kaldığı belirtildi.

Raporda, muhacir statüsü henüz belirlenmemiş 1 milyon sığınmacı çocuğun bulunduğuna işaret edildi.

Çocuklar çeşitli tehlikelerle karşı karşıya

Yerlerinden edilen çocukların, boğulma, yetersiz beslenme, kaçırılma, tecavüz ve cinayet gibi tehlikelerle karşı karşıya kaldığına dikkati çekilen raporda, "Savaş ve yoksulluk nedeniyle evlerini terk etmek zorunda bırakılan ve en savunmasız grup içinde yer alan çocuklar, yabancı bir ülkeye ulaştıklarında genellikle ayrımcılık ve yabancı düşmanlığıyla karşılaşıyor." ifadesine yer verildi.

Yemen'de çocuklar açlıktan ölüyor

Dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de, ortalama her 10 dakikada 5 yaşından küçük bir çocuk açlıktan hayatını kaybediyor.

UNICEF Yemen Temsilcisi Meritxell Relano, ülkeye uygulanan abluka nedeniyle yarısı çocuk olmak üzere 7 milyon kişinin kıtlık sınırında olduğunu, 2,2 milyon çocuğun akut beslenme yetersizliği yaşadığını ve bu çocukların 385 bininin hayatta kalabilmek için tedaviye ihtiyaç duyduğunu belirtmişti.

Siyasi istikrarsızlık ve rakip gruplar arasındaki çatışmalara sahne olan Libya'da, yarım milyondan fazla çocuk insani yardıma muhtaç ve bu ülkeden İtalya'ya tehlikeli deniz yolculuğunu göze alarak geçmeye çalışan birçok korumasız, mülteci ve göçmen çocuk, insan tacirlerinin sömürüsüne maruz kalıyor.

Suriye'de en büyük bedeli çocuklar ödüyor

Suriye'de 2011'den beri devam eden iç savaştan en fazla çocuklar etkilendi. Katil Esed/Hamaney rejiminin saldırılarından dolayı çocuklar yaşam, sağlık ve eğitim gibi temel haklarından mahrum kalıyor. Çocukların büyük bir kısmı da ailelerine destek olmak için okulu bırakıp çalışıyor.

Uluslararası Mülteci Hakları Derneğinin raporuna göre, Suriye'de en büyük bedeli çocuklar ödüyor.

Mülteci Hakları Derneği Başkan Yardımcısı Avukat Abdullah Resul Demir, "UNICEF’in en son 2017'nin eylül ayında yayımladığı rapora göre, Suriye’deki çatışmadan 8,5 milyon çocuk etkilendi. Bunların 6 milyondan fazlası Suriye'de, geriye kalan yaklaşık 2,5 milyonu Suriye dışında bulunuyor." ifadelerini kullanmıştı. 

 

 

Yorumlar