Son Dakika

Geri adım kurtarmadı Katalonya’ya yaptırım geliyor

Haftalardır bağımsızlık ilan edilmesini bekleyen Katalanlar, Özerk Yönetim Başbakanı Carles Puigdemont’un açıklaması ile büyük hüsran yaşadı. İspanya hükümeti ise açıklamanın muğlak olduğunu belirterek, Puigdemont’tan “bağımsızlık ilan edip etmediğine” açıklık getirmesini istedi.

Geri adım kurtarmadı Katalonya’ya yaptırım geliyor

Bütün tehditlere rağmen bağımsızlık referandumunu gereçkeltiren ve % 90 ile bağımsızlık ilan etme yetkisini alan Katalonya Parlamentosu bağımsızlık ilanını askıya aldı. Katalonya yerel parlamentosu, Anayasa Mahkemesi tarafından yasa dışı ilan edilmesine rağmen 1 Ekim’de yapılan bağımsızlık referandumu sonrası önceki akşam ilk kez toplandı. Katalanlar büyük bir heyecanla bağımsızlık ilan edilmesini beklerken, Katalan lider Carles Puigdemont’un açıklaması hevesleri kursakta bıraktı.

“Askıya alıyorum”

Yaptığı açıklamada, Katalonya’nın 1 Ekim tarihinde gerçekleştirilen referandum sonucunu hatırlatan Puigdemont, “1 Ekim’deki referandum sonucuna göre Katalonya bağımsızlık hakkı kazandı” dedi. Beklentilerin aksine bağımsızlık ilanı yapmayan Puigdemont, “Katalonya’nın cumhuriyet yönetiminde bir devlet olması için halkın bana verdiği yetkiyi üstleniyorum. Ama İspanyol hükümeti ile diyalog kapısını açmak için bağımsızlık ilanını askıya alıyorum. İspanyol hükümetinden arabuluculuğu kabul etmesini istiyorum.” diye konuştu.

Katalonya’nın özerkliği dondurulabilir

İspanya Hükümeti ise ‘Üstü kapalı bağımsızlık ilan edildi” değerlendirmesi yaparak yeni yaptırımlara hazırlandığını bildirdi. İspanya resmi haber ajansı EFE, Puigdemont’un konuşmasının merkezi hükümet tarafından “yasa dışı ve hileli bir referandumu geçerliymiş gibi gösterme çabası” olarak görüldüğünü yazdı. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalan liderinin bağımsızlığın ilan edilip edilmediğini açıklamasını istedi. Rajoy, 1 Ekim’deki referandumda “evet” oyu çıkmasına rağmen bağımsızlık ilanını erteleyen Katalonya’ya “Kabine, Katalan hükümetinden bağımsızlık ilan edip etmediğini doğrulamasını talep edecek” dedi. Rajoy ayrıca, “Bağımsızlık ilan edilmesi durumunda Katalonya’nın özerklik haklarının dondurulmasını öngören ilgili 155. maddenin yürürlüğe konulması için harekete geçeceklerini” söyledi.

Katalan muhalifler öfkeli

Puigdemont’un bu açıklaması Katalanlar’da ve İspanya Hükümeti’nde farklı algılandı. Katalanlar, açıklamayı “Geri adım” olarak değerlendirirken, Puigdemont’un İspanyol hükümeti ile diyalog kapısını açmak için bağımsızlık ilanını beklemeye aldığını açıklayan sözleri, Katalonya’daki muhalefet partileri tarafından sert dille eleştirildi. Puigdemont’un sözlerinin “bir bağımsızlık ilanı olmadığını” vurgulayan Katalonya Sosyalist Partisi (PSC) lideri Miquel İceta ülkedeki mevcut belirsizliği sona erdirmek ve İspanya Anayasası’nda reform yapabilmek için erken yerel seçime gidilmesini talep etti. İceta, “Açıklayamadığınız bir bağımsızlığı beklemeye alamazsınız. 40 yıl öncesine (Franco dönemi) dönmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar