Son Dakika

İran, Iraklı gençleri zehirliyor

“Pers Hilali” amacına ulaşabilmek adına Haşdi Şabi terör örgütü eliyle Irak’ta Müslüman katleden İran, diğer yandan bölgeye uyuşturucu sevkiyatı yaparak Iraklı gençlerin hayatını karartıyor.

İran, Iraklı gençleri zehirliyor

Irak'ın Salahaddin vilayetine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde İran üzerinden yasal olmayan yollarla getirilen uyuşturucu madde kullanımının arttığı ve İran destekli terör örgütü Haşdi Şabi'nin bunun önüne geçilmesinde engel teşkil ettiği bildirildi. Tuzhurmatu İlçe Polis Müdürü Yarbay Nizam Fazıl, yaptığı açıklamada, ''Tuzhurmatu'da son 5 ayda İran'dan getirilen uyuşturucu madde kullanımında tehlikeli artış oldu ve gençler arasında ciddi şekilde yayılmaya başladı" dedi.

“Uyuşturucunun kaynağı İran”

Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) Tuzhurmatu Asayiş Sorumlusu Faruk Ahmed, Yasal olmayan yollarla ülkeye sokulan uyuşturucu maddesinin İran kaynaklı olduğunu, kullanım boyutunun tahminlerin üstünde olduğunu ve bu işin ticaretine başlandığını kaydetti. Ahmed, "Tuzhurmatu'daki uyuşturucu dağıtımını ve ticaretini yapan kişiler sık sık İran'a gidip gelenlerden oluşuyor.

Özellikle DAEŞ terör olayları ve geçen yıl ilçede Peşmerge güçleri ile Haşdi Şabi arasında çıkan çatışmaları fırsat bilen bazı art niyetliler bu zararlı maddeyi İran'dan getirerek piyasaya sürdü." ifadelerini kullandı. Haşdi Şabi'ye bağlı gruplar ilçede uyuşturucuyla mücadele için operasyon düzenleyen Peşmerge güçlerine engel oluşturduğunu anlatan Ahmed, şunları kaydetti:

“İlçedeki uyuşturucu dağıtımı ve tüketiminin önlenmesine yönelik tüm gruplarla mutabakat sağlandı. İran'dan beslenen Haşdi Şabi bu mutabakata katılmadığı gibi düzenlediğimiz operasyonları tek taraflı tutum olarak algılıyor ve önümüze barikat oluşturuyor.'”

Yorumlar