Son Dakika

İşgal raporu: Yarım asırlık yıkım!

İsrail’in 1967’den bu yana tam 50 yıldır yıkıma maruz bıraktığı Filistin ile ilgili Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı bir rapor hazırladı. Raporda, yerleşimci faaliyetleriyle hukuku açıkça ihlal ettiği belirtilen İsrail'in, bölgede huzurun tesis edilmesini engellediği vurgulandı.

İşgal raporu: Yarım asırlık yıkım!

Muhammed Şimşek / Diriliş Postası

Son 50 yılda toprakları işgal edilmekle kalmayan Filistin’de evler yıkıldı, sivil halk öldürüldü ve göçe zorlandı. Hem fiziki hem psikolojik yıkıma maruz kalan Filistin’de 1967’den bu yana devam eden İsrail zulmü bir kez daha raporlara yansıdı.

İsrail’in özellikle Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki işgal ve yerleşim faaliyetlerinin bölgedeki uzlaşma, barış ve huzur ortamı tesis edilmesinin önünde aşılmaz bir duvar örüyor.

İsrail sorun üretiyor

Hal böyleyken Filistin’deki mevcut durumu ele alan Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından hazırlanan raporda tek başına İsrail’in bölgedeki faaliyetlerinin Filistin’in ekonomik kalkınmasına ve iki devletli çözüme engel teşkil ettiği vurgulandı. Bu da esasen bölgedeki sorunun başlı başına İsrail’in varlığı olduğu gerçeğini tescillemiş oluyor. Zira on yıllarıdır işgal hareketlerini artırarak sürdüren İsrail hiçbir insan hakkını gözetmeyerek Filistinlilere zulmediyor.

Filistin’in insan potansiyeli bastırılıyor

Aynı raporda 1967 yılından bu yana ülkedeki baskı, şiddet ve işgalci tavrıyla Filistin’deki insan potansiyelinin bastırıldığı ve gelişme hakkının engellendiği belirtilen raporda İsrail’in işgal faaliyetleri 50 yıllık bir yıkım olarak nitelendi.

Hukuk açıkça ihlal ediliyor

Hukuksuz şekilde Filistinlilerin topraklarını ellerinden alan İsrail’in kendine yerleşim yerleri inşa etmesine son vermesi talep edilen UNCTAD’ın raporunda geçmişte BM’nin aldığı kararlar da hatırlatıldı.

Raporda Aralık 2016’da BM Güvenlik Konseyi kararına göre İsrail’in, Tel Aviv’e gerçekleştirdiği yerleşimlerinin “yasal geçerliliğinin olmadığı ve uluslar arası hukukun açık bir şekilde ihlal edildiğinin” altı çizildi.

Son dönemde işgal altındaki bölgelerde yerleşim faaliyetlerinin arttığına işaret edilen raporda tüm bunlara ek olarak İsrail’in, 5 binden fazla konut inşasına hazırlandığı da hatırlatıldı.

Hemen her gün yıkım var

Raporda geçen bilgiler bir yana İsrail Kudüs’te Filistinlilere yönelik tehcir politikasını nefes almadan sürdürüyor. Hemen her gün yıkım için dozer ve iş makineleriyle mahallelerin arasına dalan İsrail işgal güçleri bu kez Doğu Kudüs’ün Ra’a El Amud Mahallesi’nde Filistinlilere ait iki katlı bir binayı “ruhsatsız olduğu” bahanesiyle yerle bir etti.

Görgü tanıkları yıkımın gerçekleştiği saatlerde evin etrafını saran İsrail polislerinin bölgeye kimseyi yaklaştırmadığını söyledi.

Son dönemdeki yıkımlarla ilgili bir rapor hazırlayan BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) verilerine göre, işgalci İsrail, 2017’nin ilk altı ayında Filistinlilere ait 74 evi “ruhsatsız” olduğu bahanesiyle yıktı. Bu hukuksuz yıkımlar yüzünden 158 kişinin göçmen durumuna düşmesine yol açtı.

Bununla da kalmayan İsrail işgal güçleri, Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Abdullah El Havrani Araştırma ve Belgelendirme Merkezi’nin incelemerine göre, geçen yıl Filistinlilere ait 488 ev ile çeşitli amaçlarla kullanılan 535 tesisi yıktı.

Yorumlar