Son Dakika

İslam âleminin uyanması için İsrail’in daha ne yapması gerekiyor?

İşlediği zulümlere her gün bir yenisini ekleyen İsrail, Mescid-i Aksa’nın kapılarına metal detektörleri kurdu. İsrail İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan da haddini oldukça aşan bir ifade kullanarak Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’nın, İsrail’in egemenliği altında olduğunu iddia etti.

İslam âleminin uyanması için İsrail’in daha ne yapması gerekiyor?

Cuma günü Mescid-i Aksa’yı kuşatarak Müslümanların Cuma Namazı kılmasına engel olan işgalci İsrail yeni bir skandala imza attı. İşgal polisi tarafından kapalı tutulan Harem-i Şerif’in dün öğle saatlerinden itibaren kademeli olarak açmaya başladı. İşgal polisinden yapılan açıklamada, Müslümanların ilk etapta Aksa’nın Aslanlı Kapısı’na (El-Esbat) kurulan metal detektörlerinden (X-Ray cihazı) geçirilerek içeriye alındığı belirtildi. “Mescid-i Aksa Vakfı yetkilileri ve namaza gelenlerin Harem-i Şerif’e girmeye başladığı” kaydedilen açıklamada, “Girişlere yaş sınırlaması getirilmedi. Harem-i Şerif’in diğer kapıları da karar gereği kademeli olarak açılacak” denildi.

“Mekânın sahibi biziz!”

Öte yandan, İsrail İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan, Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’nın durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa ve çevresini de kapsayan tepenin egemenliği İsrail’e ait olduğunu iddia etti. İsrail ordu radyosuna açıklamalarda bulunan Erdan, “(Mescid-i Aksa ve çevresini de kapsayan) Tepenin egemenliği İsrail’e aittir. Diğer ülkelerin (buraya yönelik) tutumu önemli değildir. Herhangi bir adımın atılmasının belli bir önemi olduğu görülürse bu uygulanacaktır” dedi. Erdan, “Mekânın efendisi İsrail’dir. Hiçbir kimsenin tavsiyesine ihtiyacımız yok. Ürdün’ün veya diğer ülkelerin görüşlerine bakmayız ve zorunlu gördüğümüz şeyleri yaparız” diye konuştu. Mescid’i Aksa’nın girişlerine yerleştirilen metal arama detektörlerinin sadece bazı kapılarda çalıştırılacağını belirten Erdan, ileride tüm girişlere manyetik kapı yerleştireceklerini ve Mescid’i Aksa’ya giren herkesin bu kapılardan geçeceğini kaydetti.

Metal detektörü uygulamasına “tepki”

Aralarında Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Ömer el-Kisvani ve Kudüs Yüksek Vakıf Konseyi Başkanı Şeyh Abdulazim Selheb’in de bulunduğu bazı Müslümanlar, İsrail’in bu uygulamasını protesto etti ve aranarak Aksa’ya girmeyi reddetti.

Batı Şeria’nın Nablus kentindeki Filistinliler de İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerini protesto etti. Nablus’taki Filistinli grupları koordine eden komitenin çağrısı üzerine bir araya gelen onlarca Filistinli, “Hazreti Muhammed’in miraca çıktığı yere canımız feda olsun”, “Mescid-i Aksa’ya ulaşamayacaksınız” yazılı pankartlar taşıdı. Fetih Hareketi’nin Nablus’taki yetkililerinden Cihad Ramazan burada yaptığı konuşmada, “İsrailli yetkililer Mescid-i Aksa’yı zaman ve mekân olarak bölmeye çalışıyor.
Her zaman canını bu uğurda feda etmeye hazır olan Filistin halkı, Aksa’yı ve şehitlerini asla yüz üstü bırakmayacaktır” dedi.

Cuma günü 3 Filistinliyi katletmişlerdi

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı.

Açıklamada, Mescid-i Aksa’nın kapılarının kapatıldığı ve Kudüs Bölge Polis Müdürlüğü’nün Aksa’da namaz kılınmasına izin vermeyeceği belirtilmişti.

Dün bir Filistinli daha katledildi!

İşgalci İsrail güçlerinin Batı Şeria’da açtığı ateş sonucu bir Filistinlinin hayatını kaybettiği bildirildi. İsrail Polis Sözcüsü Luba es-Samri, yayımladığı açıklamada, Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki Nebi Salih beldesi yakınında İsrail Sınır Muhafızları ile ordu ve iç güvenlik birimi Şin Bet’ten bir ekibin, bölgede ateş açılması nedeniyle gece saatlerinde ortak bir çalışma yaptığını kaydetti.

Açıklamada, İsrail güçlerine silahını gösterdiği iddia edilen Filistinlinin, İsrail tarafından açılan ateş sonucu öldüğü, bir kişinin de gözaltına alındığı belirtildi.

Yorumlar