Son Dakika

Kürdistan dediler altından Arz-ı Mevud çıktı!

İsrail’in IKBY’de 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumuna açık destek vermesindeki gerçek ortaya çıktı. Barzani, işgal altındaki Filistin topraklarında yaşayan 200 bin Yahudi’yi bölgeye davet edecek.

Kürdistan dediler altından Arz-ı Mevud çıktı!

Büyük tartışmalara sebep olan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ndeki bağımsızlık referandumunun arka planında Arz-ı Mevud çıktı. Tahrif edilmiş Tevrat’ta “Nil’den Fırat’a kadar” olan bölgeyi kendi mülkü sayan İsrail, son dönemde Barzani Yönetimi’nin bağımsızlık konusunda açıktan desteklemeye başladı. Başbakan Binyamin Netanyahu, Adalet Bakanı Ayelet Şaked ve İsrail’in eski Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan’ın “Kurulmalı, ihtiyacımız” var açıklamalarının ardından Barzani’nin İsrail’deki Kürt kökenli 200 bin Yahudi’nin Kuzey Irak’a ve Suriye’ye geri dönmesine yönelik beklenti içinde olduğu iddia edildi.

200 BİN YAHUDİ'Yİ IKBY'YE DAVET EDECEK

Mesud Barzani’nin babası Molla Mustafa Barzani döneminde kurulan Barzani ailesi-İsrail ilişkisi artık saklanmıyor. Yeni Şafak’ta yayınlanan habere göre, Kuzey Irak’ta yayınlanan İsrail-Kürt Dergisi geçtiğimiz günlerde, yayınladığı dosyada İsrail ve Barzani ilişkilerine yer vermiş, İsrail’de yaşayan yaklaşık 200 bin Yahudi’nin geri dönmesine yönelik beklentileri yazmıştı. Referandum sürecinde İsrail’den açık destek gören Mesut Barzani’nin İsrail’de etkin görevlerde bulunan Kürt kökenli Yahudiler sayesinde hem referandumda elini güçlendirmeyi planladığı hem de kendisine alan açmaya çalıştığı ifade ediliyor. Söz konusu dosyada Hem İsrail’deki Kürt Yahudileri’nde hem de Barzani ailesi ve çevresinde bu beklentinin olduğu vurgulandı. İsrail kurulduktan sonra Irak ve Suriye’deki Yahudiler’in büyük bir operasyonla ülkeye getirilip, parlamentoda çeşitli kademelerde görev verildiği biliniyor.

BÖLGEYİ YAHUDİLEŞTİRME POLİTİKASI DEVREYE GİRİYOR

Irak savaşının başladığı 2003 tarihinden bugüne kadar geçen sürede, Süleymaniye, Musul, Erbil, Kefri, Mendeli, Kerkük Altınköprü, Taze Besir, Hanekin ve Dakuk bölgelerinden yüzbinlerce Sünni-Türkmen sürgün edilerek yerine Kürt nüfus yerleştirildi. Özellikle son dönemde İran destekli Haşdi Şabi terör örgütü, PKK ve DAEŞ eliyle bölgedeki nüfus yapısının değiştirilmesi hız kazandı. 1990 resmi nüfus sayımında yüzde 67’si Türkmenlerden oluşan Kerkük, 2006 yılında yüzde 70 oranında Kürt nüfusun yaşadığı il oldu. Barzani Yönetimi bir yandan terör örgütü PKK’ya lojistik destek sağlarken Peşmerge ve PKK’lı teröristlerin Irak’ta zaman zaman birlikte operasyonlara katıldı.

BENZER OYUN SURİYE'DE OYNANIYOR

2011’de başlayan Suriye savaşının en şiddetli hissedildiği bölgeler yine Sünni Müslümanların yaşadığı bölgeler oldu. Esed/Hamaney rejimi, Rusya, ABD destekli koalisyon güçleri, terör örgütleri DAEŞ, PKK ve Haşdi Şabi eliyle bölgedeki etnik ve dini yapı neredeyse tamamen değiştirildi. 6-7 milyon sivil ülkeyi terk etmek zorunda kalırken yüzbinlerce sivil de bombalarla katledildi. Bölgede kalanlar ise, rejim ve terör örgütleri tarafından ağır abluka altına alındı. Bir yandan PKK tarafından işgal edilen bölgelerde eğitim adı altında asimilasyon programı başlatılırken, buna direnenler sürgün ve işkencelere maruz kaldı. ABD, İran ve Rusya’nın desteğini alan örgüt, işgal ettiği bölgelerde kantonlar ilan ederek yakın zaman içerisinde bu kantonları birleştirmenin hesabını yapıyor. 

İSRAİLLİLERDEN HER GÜN YENİ BİR DESTEK AÇIKLAMASI

Bölgede karmaşık hesaplar yapılırken İsrail kanadından hemen her gün BArzani’ye destek mesajı geliyor. Adalet Bakanı Ayelet Şaked ve İsrail’in eski Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan’ın ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan bir açıklama ile Barzani’ye destek tazelendi. Daha önce de bağımsız Kürt Devleti’ne desteğini açıklayan Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, “Terörizmin her türlüsünü reddeden İsrail, Kürt halkının kendilerine ait bir devlet elde etme yönündeki meşru çabalarını destekliyor” değerlendirmesinde bulunuldu. İsrail Başbakanı Netanyahu, geçen ay da Irak’ta bağımsız bir Kürt devletini desteklediğini belirterek Kürtleri “değerlerini paylaşan cesur, Batı yanlısı insanlar” olarak nitelendirmişti.

PKK konusunda çark edildi

Öte yandan, İsrail Genelkurmay Başkanı Yair Golan’ın “PKK’yı terörist bir örgüt olarak görmediği” sözlerine gelen tepkilere de değinilen açıklamada,  “İsrail, PKK’yı reddediyor ve terörist bir örgüt olarak görüyor” ifadesi de kullanıldı. Golan, geçen hafta Washington Yakın Doğu Politika Enstitüsünde yaptığı konuşmanın soru-cevap bölümünde, şahsi görüşünün “PKK’nın terörist bir örgüt olmadığı” yönünde olduğunu söylemişti. İsrail’in 1960’ların başından bu yana Kürt halkıyla iyi iş birliği yaptığını ifade eden Golan, “Ortadoğu’nun kaderiyle ilgili en olumlu gelişmenin, bir tür Kürt oluşumunun - bağımsız bir oluşumun- ortaya çıkması olacaktır” açıklamasını yapmıştı.

Yorumlar