Son Dakika

S-400’ler dengeleri değiştirecek

Türkiye’nin S-400 füze satın almaktan vazgeçeceği yönündeki söylentilere Cumhurbaşkanı Erdoğan son noktayı koydu. Kararlıyız!...

S-400’ler dengeleri değiştirecek

Muhammed Şimşek / Diriliş Postası

Özellikle Dış basının gündeme getirdiği söylentiler Türkiye’nin füze savunma sistemleri konusunda dengeleri değiştirecek adımı olan S-400’lerin satın alınma sürecini baltalamayı hedefliyordu.

Ancak söz konusu spekülatif haberlerin oluşturduğu kafa karışıklığına son verecek açıklamayı, Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı.

S-400 konusunda kararlıyız

Kazakistan dönüşü uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan nihai durumu “S-400'ler konusunda kararlılığımız var” sözleriyle anlattı.

Cumhurbaşkanı ayrıca “S-400 ile ilgili arkadaşlarımız imzalarını attılar. Bildiğim kadarıyla kaporayı da verdiler. Bundan sonraki süreç de zaten Rusya’dan bize aktarılacak kredi ile ilgili devam edecek bir süreçtir. Gerek Sayın Putin, gerekse şahsımın bu konuda kararlılığımız var. Türkiye Cumhuriyeti’nin savunma sanayii veya savunmasıyla ilgili bağımsızlık ilkelerini veya bağımsız kararını herhalde kimsenin tartışmaya hakkı yoktur. Biz kendi bağımsızlığımızla ilgili kararımızı kendimiz veririz; ülkemizi savunmak için koruma tedbirlerini de, güvenlik tedbirlerini de kendimiz almakla mükellefiz.” İfadelerini kullandı.

Türkiye’nin S-400 füze kalkanı hamlesi

Rusya’dan S-400 açıklaması

Dünyanın gündemindeki Türkiye’nin yeni hamlesi S-400’ler ile ilgili Rusya’dan da bir açıklama geldi.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in askeri ve teknik işbirliğinden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin, Rusya ile Türkiye arasında sözleşmenin imzalandığını söyledi. Kojin S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına yönelik hazırlıkların yapıldığını belirtti.

TASS haber ajansına konuşan Kojin, "Sözleşme imzalandı, uygulanmaya hazırlanıyor. Biliyorsunuz, S-400 en kompleks teknik araçlardan oluşan en karmaşık sistemlerden birisidir. Bu yüzden burada pek çok nüans bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

S-400’lerle ilgili sözleşmenin iki ülkenin karşılıklı stratejik kazanımları elde etmesini garanti ettiğinin altını çizen Kojin, bu noktada Türkiye’ye baskı kurmak amacı güden bazı Batılı ülkelerin tepki göstermelerini anladıklarını kaydetti.

Kojin ayrıca, söz konusu sistemlere diğer pek çok ülkenin de talip olduğunu ve onlarında sırada beklediğini aktardı.

Pentagon’un “endişeliyiz” açıklaması

S-400’lerle ilgili sözleşmeden rahatsızlık duyan Batılı ülkelerin başında ABD geliyor. Rusya’dan hemen önce bir açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin Rusya’dan almak istediği S-400’lerle ilgili endişeli olduklarını belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jeff Davis, NATO hava savunma sistemleri ile Türkiye’nin Rusya’dan almak istediği S-400’ler arasındaki uyumsuzluktan kaygılı olduklarını söyledi.

Pentagon sözcüsü, "Genel olarak, müttefiklerin birbiriyle uyum içinde çalışabilen ekipman almasının iyi bir fikir olacağını düşünüyoruz" şeklindeki sözleriyle sözleşmeden duydukları rahatsızlığı ifade etti.

Kısa ve uzun menzilli hava hedeflerine karşı koyacak füzeler fırlatan S-400’ler, tüm dünyada yeni nesil savunma sistemleri olarak biliniyor.  Sistem kapsamında fırlatılan bir füzenin menzili 400 kilometreyi buluyor.

Yorumlar