Son Dakika

Şam rejimi PKK’ya koridor mu açacak?

Şam rejimi PKK’ya koridor mu açacak?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) İdlib’e girmesiyle panik yaşayan PKK’yı rahatlatan haber Şam’dan geldi. Esed/Hamaney rejimi Dış İşleri Bakanı Velid Muallim, özerklik konusunun müzakere edilebileceğin söyledi. Muallim’in açıklaması Afrin’de sıkışan PKK unsurlarının bölgeden çıkarılması için koridor açma ihtimalini gündeme getirdi.

Fırat Kalkanı Operasyonu ile doğudan, İdlib Operasyonu ile batıdan sıkıştırılan Afrin’deki PKK unsurları kaçış için yol arıyor. Bir yandan Türk askerinin operasyon düzenleme ihtimaline karşı ABD’den aldığı silahları Afrin’e depolayan örgüt diğer yandan Afrin kıskacından kaçma derdinde. Her ihtimale karşı bölgede kaos çıkarmaya hazırlanan kanlı terör örgütü, Afrin’e düzenlenecek bir operasyondan kurtulmak için Türkiye’de terör eylemlerine girişecek.

Velid’den özerklik açıklaması

Afrin ve çevresinde bu gelişmeler yaşanırken, PKK’nın bölgedeki destekçilerinden biri olan Esed/Hamaney rejiminden “özerklik” açıklaması geldi. Zaman zaman bölgedeki PKK unsurları ile özerklik konusunda müzakereler yapılabileceğini açıklayan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim benzer bir açıklama daha yaparak Afrin’de sıkışan PKK’lılara moral vermeye çalıştı. Muallim. DAEŞ’in yenilmesinden sonra özerkliği konuşabileceklerini yinelerken, müzakere için bir formül bulabileceklerini söyledi.

PKK’lılardan olumlu cevap!

Muallim’in açıklaması PKK’lılar tarafından sevinçle karşılandı. Konuya ilişkin bir açıklama yapan sözde Kuzey Suriye Demokrat Federal Sistemi’ndeki Cezire Kantonu Dış İşleri Eş Bakanı Abdülkerim Umar, Şam’la müzakere masasına oturmayı kabul ettiklerini açıkladı. Sputnik’te yer alan habere göre, Umar, “Bu açıklamaları olumlu ve gecikmiş buluyoruz. Bu adım, bir temel teşkil edebilir. Ülkedeki krizin çözüme kavuşturulması konusunda Şam’la diyaloğa açığız” diye konuştu.

Barzani taktiği

Daha önce Rusya’nın aracılığıyla Şam’la birkaç görüşme yaptıklarını ancak o dönemlerde Şam’ın ülkenin geleceğini istişare etmeye hazır olmadığını kaydeden Umar, “Uluslararası garanti sunulması ve Rusya’nın aracılık yapması halinde müzakereleri sürdürmeye ve sonlandırmaya hazırız” diye konuştu. Umar’ın “uluslararası garanti” istemesi, Irak’ta son dönemde yaşanan süreci akıllara getirdi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani referandumdan önce yapılan “ertele” çağrılarına karşı bir dizi şart koşmuştu.

Uluslararası garanti ‘tanınmak’ demek

Barzani, Bağdat Hükümeti’nin IKBY’nin bağımsızlığı konusunda bir yol haritası çizmesi ve bunu uluslararası garanti altına alması gerektiğini belirtmişti. Barzani referandumu ertelemek için, Irak Merkezi Hükümeti’nden Birleşmiş Milletler, BMGK, ABD ve referanduma karşı olan ülkelerin de gözetiminde bir anlaşma talep etmişti. Bu şartların kabul edilmesi halinde Barzani Yönetimi’nin bağımsızlık referandumu ile kavuşamayacağı bir güce ulaşacağını belirten uzmanlar, şartların kabul edilmesi halinde Barzani’nin uluslararası alanda egemenliğini onaylatmış olacağına vurgu yapmıştı.

 

Yorumlar