Son Dakika

Siyonist İsrail'in hukuksuz ihlalleri devam ediyor: 2 Filistinli balıkçı gözaltına alındı

İşgalci İsrail askerleri, Gazze sahili açıklarında 2 Filistinli balıkçıyı gözaltına aldı.

Siyonist İsrail'in hukuksuz ihlalleri devam ediyor: 2 Filistinli balıkçı gözaltına alındı

Siyonist İsrail rejiminin Filistin halkı üzerindeki "hukuksuz" ihlalleri devam ediyor. İsrail Deniz Kuvvetleri, Gazze sahili açıklarında balık avlayan 2 Filistinliyi gözaltına aldı.

GÖZALTINA ALIP TEKNELERİNE EL KOYDULAR!

Gazze'deki Filistinli Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayaş, İsrail deniz kuvvetlerine ait askerlerin, kardeşler Saddam ve Udeyy Sultan'ı Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahiye sahili açıklarına 6 mil mesafede balık avlamaya çalıştıkları sırada gözaltına aldığını ve teknelerine el koyduğunu belirtti.

Balıkçıların gözaltına alınmasıyla ilgili İsrail ordusundan herhangi bir açıklama yapılmadı.

AVLANMA SINIRI 6 MİL OLARAK BELİRLENMİŞTİ

İsrail ile Filistinli direniş grupları arasında 26 Ağustos 2014'te varılan ateşkes antlaşması uyarınca avlanma sınırı 6 mil olarak belirlenmişti. İsrail yönetimi, 3 Nisan 2016'da Gazzeli balıkçıların avlanma menzilinin 6 milden 9 mile yükseltilmesine izin vermiş ancak geçen yılın haziran ayında tekrar 6 mile çekmişti.

İsrail yönetimi bir süre önce avlanma mesafesini tekrar 9 mile çıkarmıştı.

SİYONİST REJİM FİLİSTİNLİLERE ENGEL OLUYOR

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile İsrail arasında 1993'te imzalanan Oslo Antlaşması'na göre, Filistinliler, herhangi bir İsrail müdahalesine maruz kalmadan Gazze Şeridi'nin 20 mil açığına kadar serbest hareket edebilme hakkına sahip. Ancak, İsrail yönetimi, Filistinli balıkçıların bu hakkına engel oluyor.

Gazze'deki Balıkçılar Sendikası verilerine göre, bölgede yaklaşık 50 bin kişinin geçimi, 4 bin balıkçı tarafından sağlanıyor.

 

Yorumlar