Son Dakika

Suudi Arabistan ve İsrail “gizlice iletişim” kuruyor: Daha fazla saklayamadılar

İsrail Enerji Bakanı Steinitz, ülkesinin diplomatik ilişkisi bulunmayan Suudi Arabistan ile “İran’a karşı” gizlice iletişim kurduğunu belirtti.

Suudi Arabistan ve İsrail “gizlice iletişim” kuruyor: Daha fazla saklayamadılar

Prens Muhammed bin Salman’ın saray darbesi ile ülkede kontrolü ele almasının ardından yaptığı “Ilımlı İslam” çıkışı ile beraber İsrail ile yakınlaşmaya devam ediyor.

İran’a karşı birlikte cephe oluşturan iki ülkenin “gizlice” iletişim kurduğu bildirildi.

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Suudi Arabistan ile ülkesinin İran’a karşı ortak endişeler taşıdığını ve bu nedenle “gizli iletişim halinde olduğunu” söyledi.

Birçok Arap ülkesi ile “gizli” bağlantı’

İsrail ordu radyosuna konuşan Steinitz, bu iletişimin neden gizli tutulduğu yönündeki soruyu, “Biz birçok Müslüman ve Arap ülkesiyle kısmen gizli bağlantılarımız var ve genellikle bu bağlantıdan utanan biz değiliz. Bu ilişkilerin gizli tutulmasını isteyen karşı taraflar. Bizim için sorun değil ancak karşı tarafın isteğine saygı gösteriyoruz. Bu nedenle gizli tutuyoruz” şeklinde yanıtladı. Steinitz, ülkesinin diplomatik ilişkisi bulunmayan Suudi Arabistan ile İran’a karşı “ortak endişeler” taşıdığını belirterek, bu nedenle “gizli iletişim halinde olduğunu” ifade etti.

Trump liderliğinde ittifak

İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot da geçen hafta Suudi Arabistan’ın “İlaf” gazetesine verdiği röportajda, “İran’a karşı Suudi Arabistan ve diğer ılımlı Arap ülkeleriyle tecrübe ve istihbarat paylaşmaya hazırız” demişti. Suudi Arabistan ile İsrail arasında birçok ortak çıkar bulunduğunu savunan Eisenkot, “ABD Başkanı Donald Trump’ın liderliği altında bölgede yeni bir uluslararası ittifak kurma fırsatı bulunuyor. İran tehdidini bertaraf etmek için büyük ve kapsamlı bir stratejik planı hayata geçirmeye ihtiyacımız var” ifadelerini kullanmıştı. Bir Suudi Arabistan gazetesine röportaj veren “ilk” İsrail Genelkurmay Başkanı olan Eisenkot, İran’ın Ortadoğu’daki nüfuzunun hem İsrail hem de Suudi Arabistan için kaygı verici olduğunu öne sürmüştü. Eisenkot, Suudilerle İsrailliler arasında “tam bir anlayış birliği” olduğunu söylemişti.

Lieberman’dan Kudüs’e davet

Irkçı ve İslam düşmanı Siyonist siyasetçi Avigdor Lieberman da yaptığı açıklamada

Arap liderlere Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı darbeci Enver Sedat’ı örnek göstererek yol göstermişti. Lieberman, “Enver Sedat, akıntılara karşı duran cesur bir liderdi ve diğer Arap liderlerin İsrail’le stratejik ilişkinin önemini anlamasının yolunu açtı. Tarihi İsrail ziyaretinden 40 yıl sonra bugün, bölge liderlerine Sedat’ın adımlarını takip edip Kudüs’e gelme ve yeni bir sayfa açma çağrısı yapıyorum. Şu anda Ortadoğu, ılımlı ülkelerin İran’a karşı koalisyon oluşturmasına her şeyden daha fazla ihtiyaç duyuyor” ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar