Son Dakika

Tillerson’dan taşeron PKK’ya tebrik mesajı!

ABD tarafından taşeron olarak kullanılan DAEŞ’in Rakka’dan danışıklı dövüş olarak çekilerek yerine yine taşeron örgüt olan PKK unsurlarının yerleştirilmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, PKK’ya teşekkür etti.

Tillerson’dan taşeron PKK’ya tebrik mesajı!

Tillerson, yayımladığı mesajda, Rakka’nın DAEŞ’ten kurtarılması sebebiyle terör örgütü PKK/PYD mensuplarını ve aynı kapsamda Suriye Arap Koalisyonu’nu tebrik ettiğini belirtti. Mesajda, “İşimiz henüz bitmedi ancak Rakka’nın kurtarılması DAEŞ’le mücadelede kritik bir dönemeçtir ve bu teröristleri mağlup etmek için Suriye içindeki ve uluslararası çabaların başarısının altını çizmektedir” ifadesini kullanan Tillerson, Rakka’da yeni dönemde sivil bir konseyin kurulacağını ve şehrin bu konsey eliyle yönetileceğini kaydetti.

DİLLERİ FARKLI DÖNÜYOR

Bu arada, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Suriye’nin Rakka kentinde posterleri açılan terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan için “Saygı görmeye değer bir şahsiyet değil” açıklaması yaptı.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert de “ABD, Irak’ın kuzeyinde Altınköprü kasabası civarında yaşandığı belirtilen şiddet olaylarından dolayı endişelidir. Durumu yakından izliyoruz. Tüm taraflara şiddeti ve provokatif hareketleri sona erdirme çağrısı yapıyoruz” ifadeleriyle burada bulunan PKK’lılara destek çıktı.

DAEŞ terör örgütünün başkent ilan ettiği Rakka, aylar süren kuşatmadan sonra örgütün anlaşılarak çekilmesiyle PKK’ya bırakılmıştı. Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısının mensupları, Rakka meydanında PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın posterini asmış, meydandaki törende konuşma yapan bir militan Rakka’nın alınmasını Öcalan’a adamıştı. Pentagon, Rakka’da terörist elebaşı Öcalan posterlerinin açılmasını sadece kınadığını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı sert dille eleştirmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün “Suriye’de olduğu gibi, kalkıp da PYD gibi, YPG gibi bir terör örgütünü yanına al, onunla bir başka terör örgütünün üzerine git. Böyle bir anlayış olamaz. İşte buyrun, Rakka’da terörist başının posterini orada bir yere asmışlar. Şimdi bunu Amerika nasıl izah edecek? Hadi buyrun. Lafa geldiği zaman ‘PKK terör örgütüdür’ diyorsun” sözleriyle ABD’yi eleştirmişti.

Yorumlar