Son Dakika

Yeni bir kimlik, yeni bir hayat! İşte Sarraf’ın işbirliğinin perde arkası

New York’ta görülen Türkiye’ye kumpas davasında kendisine yöneltilen 7 suçlamayı da kabul ederek tanıklık yapan Sarraf’ın savcılıkla yaptığı işbirliği anlaşmasının detayları ortaya çıktı. Buna göre yapacağı tanıklık karşılığında Sarraf’a yeni bir kimlik verilmesi taahhüt edildi.

Yeni bir kimlik, yeni bir hayat! İşte Sarraf’ın işbirliğinin perde arkası

ABD’de tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı Türkiye’ye kumpas davasında Rıza Sarraf savcılıkla işbirliği yapmıştı.

Bu kapsamda üzerine atılı toplam 7 suçlamayı kabul eden Sarraf mahkemede tanıklık yaptı. Bu işbirliği ve tanıklığa karşılık Sarraf’a fiziksel bir zarar söz konusu olduğunda “Tanık Koruma Programı” kapsamında “kendisi, ailesi ve sevdiklerine yeni kimlik verilebileceği ve başka bir yere yerleştirilebilecekleri” vaadinde bulunulduğu mahkeme kayıtlarına geçti.

Rüşvet ve uyuşturucu iddialarını kabul eden Sarraf’ın suçlarının ve bu suçlar için istenen hapis cezalarının tek tek sıralandığı anlaşmada, Sarraf’ın işlediği yedi suçun toplamda 130 yıl hapis cezası olduğu belirtildi.

SARRAF’A BİLGİ ZIRHI

Anlaşmada Sarraf’ın jüri üyeleri karşısında doğru ifade vereceği ve bundan sonra hiçbir şekilde suç işlemeyeceği belirtilerek, işbirliği anlaşmasına bağlı kaldığı takdirde ifadesindeki hiçbir bilgininin ona karşı kullanılmayacağına işaret edildi.

Böylece Sarraf’ın kendi ve başkalarının eylemlerinin tamamını savcılık ve FBI’yın isteklerine uygun şekilde anlatmasına zemin hazırlandı.

SAHTE DELİLLER HAVADA UÇACAK

Sarraf’ın talep edilen belge, kayıt ve delilleri savcılıkla paylaşacağı kaydedilen anlaşma görüntüsü altında savcılık ve FBI’yın ortaya atacağı her türden uydurma delile meşruiyet kazandırılacak.

Mahkeme tarafından belirlenecek zararı yine mahkemenin belirleyeceği plana göre ödeyeceği ifade edilen anlaşmayla tüm gelir ve mal varlıkları üzerinde karar hakkını elinde tutan yargı makamları üzerinde ABD’nin avucuna aldığı Sarraf, Türkiye’yi köşeye sıkıştırma manivelasına dönüştürüldü.

İran’a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamak gibi 6 ayrı suç atfedilen Sarraf geçen yıl mart ayında ABD’de tutuklanmıştı.

Yorumlar