Son Dakika

Bakan Albayrak: Elektrik kapasitesi yıl sonuna kadar artacak

Elektrik Yatırımları açılış töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, elektrikte yıl sonuna kadar 9 milyarlık yatırım yapılacağını belirterek, kapasiteye 8 bin 22 megavat kurulu gücün eklenmiş olacağını kaydetti.

Bakan Albayrak: Elektrik kapasitesi yıl sonuna kadar artacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Elektrik Yatırımları açılış töreninde konuştu. Türkiye’yi dışa bağımlılıktan kurtaracak önemli projelerin hayata geçirildiğini belirten Bakan Albayrak, “Ekonomideki dönüş açısından kilit bir rol üstlenecek. Elektrikte bu yıl sonuna kadar toplam 9 milyar dolarlık yatırımla kapasiteye 8 bin 222 megavat kurulu güç eklenmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

“Yerli kaynaklarda hedef 3’te 2 oranına taşımak”

Bakan Albayrak, ülke olarak belirlenen hedeflere emin adımlarla ilerlendiğini belirterek, “Yerli kaynaktan elektrik üretimimizi yukarı taşımak için yoğun bir mücadele içindeyiz. Yerli kaynaklarda hedefimiz 3'te 2 oranına taşımak olacak. Yerli kömürden üretimle en yüksek rakamlara ulaşmaktayız.” dedi.

Bakan Albayrak konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Enerji üretim ve tüketiminde rekorlar kırıldı”

"Yenilenebilir kaynakların sistemimize daha fazla entegre olmasını sağlayacağız. Türkiye'de son 2 yıl içinde enerji üretim ve tüketiminde rekorlar kırıldı. Kurdaki baskıyı vatandaşımıza yansıtmamaya çalışıyoruz. Doğalgazı Avrupa ülkelerinde en ucuz sağlayan ülke Türkiye'dir. Avrupa kömürden vazgeçmemek için koalisyon görüşmelerinden vazgeçiyor."

Yorumlar