Son Dakika

Bakan Fakıbaba: İçecekte yerli ürünler tercih edilmeli

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, tarımla ilgili incelemelerde bulunmak için geldiği Manisa’da yaptığı açıklamada, ayran kadar üzüm suyunun da milli içeceğimiz olduğunu belirterek, “Kendi içeceklerimiz varken başka içecek içmek, sadece marka olması beni çok rahatsız ediyor.” dedi

Bakan Fakıbaba: İçecekte yerli ürünler tercih edilmeli

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Manisa'da tarımla ilgili kurum ve kuruluşlarını yaptığı ziyarette açıklamalarda bulundu. Bağcılık hakkında bilgi alan Bakan Fakıbaba, üzüm suyunun da ayran kadar milli içeceğimiz olduğunu belirterek, “Çok kızdığım şey, içeriği belli olmayan ne olduğu bilinmeyen özellikle dışarıdan getirilen ürünler. Kendi içeceklerimiz varken başka içecek içmek, sadece marka olması beni çok rahatsız ediyor.” sözleriyle vatandaşların milli ve yerli içeceklere yönelmesini tavsiye etti.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Manisa'ya gelen Fakıbaba, sabah namazını tarihi Hatuniye Camisi'nde kıldı. Şehzadeler Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları devam eden tarihi Kurşunlu Han'da incelemelerde bulunan Fakıbaba, daha sonra Gıda, Tarım İl Müdürlüğünü ziyaret etti.

Fakıbaba, ardından Şehzadeler Canlı Hayvan Borsası, Beydere Tohum ve Sertifikasyon Test Müdürlüğü, Bağcılık Araştırma Enstitüsü ve Damızlık Hayvan Tesislerini ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

Enstitüde bölgedeki bağcılık hakkında bilgi alan Fakıbaba'ya üzüm suyu ikram edildi.

"AYRAN KADAR ÜZÜM SUYU DA MİLLİ İÇECEĞİMİZ"

Üzüm suyunun lokantalarda yemekle ikram edilmesi gerektiğini ifade eden Fakıbaba, şöyle konuştu:

"Ayran kadar üzüm suyu da milli içeceğimizdir. Üzüm suyunda hiçbir katkı maddesi yok. Tadı çok güzel ve doğal. Çok kızdığım şey, içeriği belli olmayan ne olduğu bilinmeyen özellikle dışarıdan getirilen ürünler. Mis gibi bizim ürettiğimiz kendi içeceklerimiz varken başka içecek içmek, sadece marka olması beni çok rahatsız ediyor. Ayrandan sonra milli içeceğimiz bu olacaktır. Samimi olarak söylüyorum. Kebap veya diğer yemeklerin yanında ayran ve üzüm suyu ikram edilsin."

Fakıbaba'ya Vali Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Manisa milletvekilleri Recai Berber ve İsmail Bilen ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri eşlik etti.

Yorumlar