Son Dakika

Bakan Tüfenkci’den “Habur Sınır Kapısı” açıklaması

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Habur Sınır Kapısı’nın şu an açık olduğunu ve normal giriş çıkış işlemlerinin yapıldığını belirterek, “O kapının şu an açık olması ileride kapanmayacak anlamına gelmez." dedi.

Bakan Tüfenkci’den “Habur Sınır Kapısı” açıklaması

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptığı açıklamada, sınır kapısının şu an açık olmasının, ileride kapanmayacağı anlamına gelmediğini belirtti.

Irak’ın kuzeyinde Barzani yönetimi tarafından düzenlenen gayrimeşru referandum sonrası ekonomik yaptırım için Habur Sınır Kapısının kapatılması birçok kez gündeme gelmişti. Bakan Tüfenkci, Sebzeciler ve Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu İstişare ve Değerlendirme Toplantısı öncesinde bir gazetecinin , "Habur Sınır Kapısı'nın kapatılması söz konusu mu?" sorusuna, "Habur Sınır Kapısı şu an açık. Normal giriş çıkış işlemleri yapılıyor. O kapının şu an açık olması ileride kapanmayacak anlamına gelmez." şeklinde cevap vererek konuya bir kez daha açıklık getirmiş oldu. 

Gelişmeler kapının konumunu belirleyecek

Bakan Tüfenkci, Kuzey Irak'taki gelişmelerin kapının konumunu belirleyeceğini ama şu an için kapının açık olduğunu, herhangi bir sıkıntı bulunmadığını kaydetti. 

 

Yorumlar