Son Dakika

Başbakan Yardımcısı Şimşek, gelecek 3 yıl için büyüme hedefini açıkladı

Tüm terör olayları ve 15 Temmuz’da düzenlenen hain işgal girişimine rağmen Türkiye’nin geçen sene yüzde 3,3 büyüdüğüne dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye’nin büyüme hikayesinin sağlam bir şekilde devam edeceğini vurguladı. “Gelecek üç yıl için yüzde 5,5 büyüme hedefliyoruz.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, gelecek 3 yıl için büyüme hedefini açıkladı

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankasının yıllık toplantıları kapsamında Washington'da Amerikalı iş adamlarıyla bir araya geldi.

Şimşek burada yaptığı konuşmada, küresel ekonomideki toparlanmanın hız kazandığına dikkat çekerek, "Bu hepimiz için iyi haber." ifadesini kullandı.

Yeni revizyonlar yolda

Türkiye ekonomisinin ise yüzde 5'i aşan büyüme performansının birçok uluslararası kuruluşun beklentisinin üstünde olduğunu vurgulayan Şimşek, yukarı yönlü revizyonların yolda olduğunu kaydetti.

“Bu yıl büyümemiz yüzde 5,5’e yükselecek”

"Bu yıl büyümemiz büyük ihtimal yüzde 5,5'e yükselecek. Bu OECD ülkeleri arasındaki en iyi ve G20 ülkeleri arasındaki en yüksek üçüncü büyüme oranı olacak. Bu oldukça iyi bir sonuç. Büyümemiz sadece hızlı değil aynı zamanda kapsayıcı. İstihdam artışı yüksek. Bu yılın başından bu yana 1 milyonu aşkın kişiye istihdam yarattık."

Bu istihdam artışının son 10 yılın en iyi performansı olduğunu anlatan Şimşek, iyileşen Türk iş gücü piyasasının iç talebi, toparlanan Avrupa ekonomisinin ise dış talebi güçlü tutacağını söyledi.

“Gelecek üç yıl için yüzde 5,5 büyüme hedefliyoruz”

Ayrıca yüzde 80 civarındaki kapasite kullanım oranının Türkiye'ye yönelik özel sektör yatırımlarının hızlanmasına yardımcı olacağını dile getiren Şimşek, "Türkiye'nin büyüme hikayesinin sağlam şekilde devam edeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle gelecek üç yıl için yüzde 5,5 büyüme hedefliyoruz. Bazıları bunu iyimser bulabilir. Biz ise onlara son 15 yıldaki reel büyüme ortalamamızın yüzde 5,6 olduğunu hatırlatmak isteriz." değerlendirmesini yaptı.

Terör ve darbeye rağmen büyüdük

Şimşek, Türk ekonomisinin, tüm terör olayları ve kanlı darbe girişimine rağmen geçen sene yüzde 3,3 büyümesinin büyük başarı olduğuna dikkati çekti.

Son yıllarda yaşanan olumsuz gelişmelere değinen Şimşek, "Türkiye, 2015'in ortasından 2016'nın sonuna kadar 30 terör saldırısı, kanlı bir darbe girişimi, birkaç seçim geçirdi. Komşularında işleyen bir hükümet yok. Başka herhangi bir ülke bunları yaşasaydı uzun süren bir duraklama dönemine girerdi ancak Türkiye çok dirençli olduğunu kanıtladı." ifadelerini kullandı.

"Bütçe açığını kontrol altında tutacağız"

Azalan siyasi belirsizliğin ekonomi için olumlu başka bir faktör olduğunu kaydeden Şimşek, Türkiye'nin mali pozisyonunun hala iyi durumda olduğunu aktardı. Şimşek, bu noktada bütçe açığının gayrisafi yurt içi hasılaya oranının yüzde 28,5 ile gelişmekte olan ülkelere kıyasla çok daha iyi olduğunu dile getirerek, hükümetin bütçe açığını kontrol altında tutmaya devam edeceğini bildirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının para politikasını yüksek enflasyon nedeniyle sıkı tuttuğunu söyleyen Şimşek, enflasyonu yüzde 10'un altına indirmenin bankanın ana hedefi olarak kalacağını belirtti.

"İkinci ve üçüncü nesil reformlarımıza devam edeceğiz"

Hükümetin geçmiş yıllarda yaşanan olumsuzluklar nedeniyle gerçekleştiremediği reformları gelecek 12 ayda hayata geçirmekte kararlı olduğu bilgisini veren Şimşek, şöyle konuştu:

"İkinci ve üçüncü nesil reformlarımıza devam edeceğiz. Çok kapsamlı bir reform programımız olduğunu sizinle paylaşmaktan ötürü mutluyum. Biz reform yapmak üzerine konuşmuyoruz, gerçekten hayata geçiriyoruz. Örneğin, biz şu an biz konuşurken Meclisimizdeki Bütçe Komisyonu kapsamlı bir bütçe paketi üzerinde çalışıyor."

Vize açıklaması

Konuşmasında iki ülke arasında yaşanan vize krizine ilişkin açıklamalarda bulunan Şimşek, vize sorununun geçici olduğuna dikkat "Türkiye ve ABD, yarım asrı aşkın süredir müttefik ve ortak. Ben aramızdaki ortaklığın böyle krizlerin üstesinden gelecek güçte olduğuna inanıyorum. Çok açık olmak gerekirse biz bu ihtilaf durumunun bir saniye daha sürmesini istemiyoruz." dedi.

Yorumlar