Son Dakika

Cerablus’ta öğrenciler okullarına döndü

Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında terör örgütlerinden arındırılan Cerablus’ta Türkiye’nin desteğiyle Ahmet Selim Mulla Lisesi eğitime kazandırıldı. Okulda bin 400 öğrenci eğitim görüyor.

Cerablus’ta öğrenciler okullarına döndü

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye’nin kuzeyinde terör tehditlerine karşı yürütülen harekat kapsamında Özgür Suriye Ordusu’nca (ÖSO) terör örgütü DAEŞ’ten temizlenen Cerablus, Türkiye’nin verdiği destekle adeta yeniden şekilleniyor.

Cezaeviydi okul oldu

Terör örgütü DAEŞ’in ilçenin kontrolünü elinde tuttuğu yıllarda cezaevi ve sığınak olarak kullanılan, işkence odalarının bulunduğu lise binası, Milli Eğitim Bakanlığı, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarının katkısıyla yeniden eğitime kazandırılmasının ardından ilçenin en büyük okulu oldu.

Okul başta Cerablus, Halep, İdlib, Deyrizor ve Hama olmak üzere Suriye’nin birçok farklı bölgesinden öğrenci alıyor.

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki hain darbe girişimi sırasında şehit olan Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in büyük bir posterinin bulunduğu okulda eğitim alan Suriyeli gençler, gelecekte ülkelerinin kaderini değiştirecek.

Okul Müdürü Ahmet Tahir, gazetecilere yaptığı açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatı’nın ardından açılan okulun, bölgenin en büyük ve en iyi okulu olduğunu söyledi.

“Neredeyse tüm il, ilçe ve köylerden öğrenci geliyor”

Suriye’de eğitim sisteminin yavaş yavaş şekillenmeye başladığını dile getiren Tahir, “DEAŞ terör örgütü Cerablus’tayken tüm çocuklar, aileleriyle birlikte köylerine kaçtılar. Bu yüzden eğitim sistemi durdu. Sonra Türkiye’nin başlattığı harekat kapsamında bu okul açıldı.

Öğrenciler tekrar okula gelmeye başladılar. Şu anda bin 400 öğrenci sayısına ulaştık. Her geçen gün öğrenci sayısı artıyor.” diye konuştu.

Yorumlar