Son Dakika

“Her Sınıfın Bir Fakir Ailesi Var”

Van’da bir lisede başlatılan “Her Sınıfın Bir Fakir Ailesi Var” adlı proje kapsamında öğrencilerin evlerinden getirdikleri gıda malzemeleri ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılıyor.

“Her Sınıfın Bir Fakir Ailesi Var”

Van Hüseyin Çelik Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Sıddık Baykara, “Her Sınıfın Bir Fakir Ailesi Var Projesi”ni hem öğrencilerinin iyi birer insan olmalarını sağlamak hem de ihtiyaç sahibi ailelere bir nebze olsun yardım etmek amacıyla hayata geçirdiklerini söyledi.
İnsanların çevresindeki ihtiyaç sahibi ailelere ulaşması ve yardım etmesi gerektiğini vurgulayan Baykara, “Konuyla ilgili öğretmen arkadaşlarla bir toplantı yaptık ve projeyi anlattım. Destek verdiler. Projemizin amacı çevremizdeki fakir ailelere öğrencilerin eliyle ulaşabilmek ve ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin velilerine maddi katkıda bulunmaktır.” dedi.

“FAYDALI OLMANIN ONURUNU YAŞIYORLAR”

Öğrencilerin sınıflarında belirlenen yiyeceklerin karşısına isimlerini yazdırdığını, ardından gıdaları uygun günde bir araya getirerek paketlediklerini anlatan Baykara, şöyle konuştu: “Temennimiz projenin Türkiye genelindeki bütün okullarda uygulanmasıdır. Bugün birkaç aileye gittik onların yüzündeki tebessüme şahit olduk. Öğrencilerden aldığım dönüş beni o kadar mutlu etti ki. Öğrencilerimiz bu yardımı kendi elleriyle yaptıkları zaman özgüven oluşuyor. Öğrencilerim faydalı olmanın onurunu, ihtiyaç sahibi birisine el uzatmanın mutluluğunu yaşıyorlar. İnanıyorum ki bu mutluluk hayatlarına bir çok ivme kazandıracak. Hayata çok farklı bakacaklar. Kendilerinin de topluma faydalı olabileceklerine inanacaklar. Birilerinin kendilerinin o küçük yardımlarıyla ne kadar büyük şeyler, ne kadar büyük kazanımlar elde edeceklerini görecekler.”

AİLELER DE DESTEK VERDİ

Bir İmam Hatip öğrencisi olarak bu işi yapmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Arafat Uraz, “Yardımlaşmayı çok sevip benimsedik. İnsanlara dış görünüşünden çok, içindeki niyetiyle sevimliliğiyle yaklaşmaya, ilgilenmeye çalışıyoruz. Ailelerimiz yaptığımız bu işe hem şaşırdı hem de sevindiler.” ifadesini kullandı.

Gıda götürdüğü ailelerin durumunu görünce çok üzüldüğünü belirten Öğrencilerden Sümeyye Barlas da, “O ailelerin hallerini görünce halime bir daha şükrettim. Onlara ulaşıp gıda yardımında bulunmamız beni mutlu ediyor. O anki hissettiklerimi anlatamam. Böyle bir işin içinde olmak beni duygulandırdı. Evimizde bir iki gıda eksilirse aç kalmayız ama onlara giderse tok olurlar. Aileme teşekkür ederim. Onların yardımlarıyla projemizi devam ettiriyoruz.” dedi.

Yorumlar