Son Dakika

Müftüler nikah kıymaya başlıyor

Nikah kıymaları için müftülere verilen eğitimlerin Cuma günü tamamlanacağını belirten Güner, nasipse cumartesi gününden itibaren nikah kıyılmaya başlanacağını duyurdu.

Müftüler nikah kıymaya başlıyor

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, müftülüklere nikah kıyma yetkisini veren düzenleme ile hizmetin vatandaşa daha hızlı ulaşmasını sağlayacağını dile getirdi.

Güner nikah kıyacak müftülük görevlilerinin Bakanlıkça belirleneceğini belirtti, uygulamanın daha başında olduklarını ifade etti.

Eğitim cuma günü sona eriyor

İl, ilçe müftüleri ve büro personeli eğitimlerinin, il ve ilçe müdürlükleri tarafından verildiğini açıklayan Güner, "Eğitimimiz cuma günü sona erecek. İl müftüleri ve büro görevlilerine, bir müracaat nasıl alınır, hangi belgeler istenir, bir evlendirme dosyasında hangi evraklar olur, evlenme kütüğü nasıl yazılır, uluslararası aile cüzdanı nasıl düzenlenir gibi konularda evlendirme yönetmeliğine göre eğitim veriliyor." ifadelerini kullandı.

İlk müftü nikahı kıyıldı

Güner, şu an itibarıyla sadece Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'nin oğlu Furkan Canikli ile Rabia Tuna'nın nikahının müftü tarafından kıyıldığını söyledi.

İlk olma özelliği taşıyan bu nikahı Ankara Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu'nun kıydığını anımsatan Güner, müftünün, belediye memurlarının giydiği cübbeyi giydiğini, yönetmelikte yazılan merasim metnini okuduğunu ve aynı evlenme kütüğünü imzalattığını anlattı.

Nasipse cumartesi nikah kıyılmaya başlanacak

Müftülerin yeni uygulamaya ilişkin eğitimlerinin cuma günü tamamlanacağını belirten Güner, "Bizim tarafımızdan verilen eğitimlerin tamamlanmasının ardından cumartesi veya pazardan başlayarak nikahlarımız kıyılmaya başlayacak." diye konuştu.

Yorumlar