Son Dakika

Yüzbinlerce muhacir çocuk eğitime kazandırıldı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeli muhacir çocuklar AFAD ve MEB işbirliğiyle eğitime kazandırılıyor.

Yüzbinlerce muhacir çocuk eğitime kazandırıldı

İnsani yardımlarda dünyaya örnek olan Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en büyük insani krizlerden biri olan Suriye krizinin yedinci yılında muhacirlere umut olmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) 10 ilde kurduğu 21 Geçici Barınma Merkezinde bugüne kadar 548 bin kişi ağırlanırken bugün itibarıyla bu merkezlerde 228 bin 478 Suriyeli misafir ediliyor.

Barınma merkezleri dışında da 3 milyon 320 bin 814 Suriyeli bulunuyor.

Suriyeli 612 bin çocuk eğitim alıyor

AFAD, kayıp bir neslin oluşmaması için barınma merkezlerinde 83 bin 246 Suriyeli çocuğu da eğitime kazandırdı. Milli Eğitim Bakanlığının iş birliğiyle atılan adımlar neticesinde, anaokulundan lise son sınıfa kadar sokaklardan alınarak okula devam etmeleri sağlanan öğrenciler de eklendiğinde Türkiye'nin eğitim hizmeti verdiği Suriyeli çocuk sayısı 612 bin 603'e ulaşıyor.

Öte yandan, barınma merkezlerinde düzenlenen yabancı dil, bilgisayar okuryazarlığı, halı dokuma gibi sertifika programlarında 225 bin Suriyeli yetişkin meslek sahibi oldu. Bu kişilerin, Suriye'nin yeniden inşasında önemli bir rol oynayacağı öngörülüyor. Yine barınma merkezlerinde, kadın komiteleri aracılığıyla genç kızlara, erken yaşta evlilik ve çok eşlilikle ilgili farkındalık eğitimleri veriliyor.

Türkiye'de, 276 bin sığınmacı bebek doğdu

Türkiye'de kayıtlı tüm Suriyelilere sağlık hizmetleri ve ilaçlar Sağlık Bakanlığı iş birliği ile ücretsiz sunuluyor. Suriye ve Iraklı sığınmacıların tedavileri kapsamında 1 milyon 112 bin 58 ameliyat gerçekleştirildi, 1 milyon 326 bin 849 yatan hasta ve 31 milyon 449 bin 800 poliklinik hizmeti verildi. 276 bin 158 Suriyeli bebek de gözlerini Türkiye topraklarında açtı. Barınma merkezlerinde anne çocuk sağlığı alanında hamile ve emziren kadınlar için özel yemek seçenekleri de bulunuyor.

Sıfır noktası insani yardımlar kapsamında gıda, gıda harici malzeme, barınma, hijyen, ilaç ve tıbbi malzemeleri kapsayan 2,2 milyar lira değerinde insani yardım, 38 bin araçla Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

 

Yorumlar