Son Dakika

Yed-i Velayet Yedi Vilayet İslam için düzenleniyor

Festival Komite Başkanı Eda Sürmeli, festivali İslam büyüklerini konu alan filmlerle yapacaklarını söyledi.

Yed-i Velayet Yedi Vilayet İslam için düzenleniyor

Diriliş Postası / Ankara

Ankara’da Diriliş Postası muhabirine açıklamalarda bulunan Festival Komite Başkanı Eda Sürmeli, filmlerin çekilmesi noktasında üniversitelerin iletişim fakülteleriyle iş birliği halinde olduklarını aktardı. Sürmeli, “Üniversite öğrencilerini, senaryo yarışması için araştırmaya sevk ediyoruz. Akademisyenlerden oluşan bir jürimiz senaryoların, sinematografiye uygun olup olmadığına bakıyor ve değerlendirme de bulunuyor. 4 yıldır Bursa Ticaret Odası (BTO) sayesinde İslam’ın değerlerini yansıttığımız bir gecede ödüllerimizi veriyoruz. BTO Başkanı İbrahim Burkay’ a destekleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Kültürel olarak erozyona uğramamış, geleneklerine ve göreneklerine sahip çıkan bir gençliğin olduğunu vurgulayan Sürmeli, “Bize İslami edep yargılarına uygun işler geliyor. Muhafazakar bir gençlik yetişiyor. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın değindiği bu durum, kendini gelen işlerde gösteriyor. Gönülden tebessüm ediyorum. İslam evrenseldir. Resullullah, insanlığın peygamberidir. O yüzden doğru ve anlaşılır bir şekilde anlatılırsa İslamfobinin de önüne geçeceğini düşünüyorum. El Biruni teması üzerinden İslami fobiye karşı bir kısa filmimiz var. Senaryosunu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni İkbal Uzun adlı arkadaşımız yazdı. Jüriyi, bu senaryo çok etkilemişti. Aramızda İsrail’de ‘Miras’ adlı filmi gerçek hayatta yaşayan arkadaşımız vardı” şeklinde konuştu.

İSLAMİ ÖĞRETİLER OLMASA…

Sürmeli, “Biraz düşündüğüm zaman dünyanın bütün güzelliklerini bir kitaba toplamışlar. Bu kitabı kainatın rehberi olarak size vermişler. Kuran-ı Kerim, İster ev hanımı olunister bilim insanı veya aile babası olun herkesin kendini bulduğu bir kitaptır. İnsanher okuduğunda yeni bir şey öğreniyor. Farabi olmasaydı, Aristoteles’i tanıyan olmazdı.Avrupa’ da ki bilim insanları İslami öğretiler olmasaydı tanınamazdı” ifadelerini kullandı.
Sene boyunca 7 tasavvuf alanında, 7 tane de tasavvuf haricinde olmak üzere toplamda 14 tane kısa filmi yazlık sinemalarda vatandaşla buluşturduklarını sözlerine ekleyen Sürmeli, festivalin bu yıl 5’incisini düzenleyeceklerini sözlerini tamamladı.

Yorumlar