Son Dakika

Bir hesap mı var ortada; yoksa hesapsızlık mı?

“Bir karar Erdoğan’ın oluruyla alınıyor ve sonrasında halktan tepki gelince, Erdoğan kurtarıcı görünümünde ortaya çıkarak milletin tepkisine karşılık verircesine olaya müdahale ederek puan topluyor.”

İşte bu yorum şu anda AK Parti muhaliflerinin yaptığı güncel tespitlerin başında geliyor. Gerçekten böyle mi? Yani Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haberi doğrultusunda alınan kararlar milletin tepkisi sonrasında Erdoğan’ın müdahalesi ile geri mi çekiliyor? Bu durumdan Erdoğan’ın puan toplayacağımı düşünülüyor? Hiç zannetmiyorum. Velev ki öyleyse bile bu kadar basit bir politik yöntem mi belirlendi diye düşünmeden edemiyor insan.

İlk başta MTV ile gelen tartışmalar ve sonrasında milletin tepkisi üzerine MTV’de yapılan indirimin Cumhurbaşkanı’nın talimatı ile gerçekleşmesi, sonradan arabalarda film yasağı ile birkaç hafta içinde binlerce insana kesilen ceza ve hemen akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu işi düzeltin talimatını vermesi, ilk paragrafta anlattığım durumdan işin daha karmaşık olduğunu gösteriyor.

Birilerini suçlamak için yazmıyorum bu yazıyı, insan soramadan edemiyor, bu kararlara milletin tepki vereceği bilindiği halde neden alınıyor? Bu konuda bir kaç ihtimal var; ya gerçekten bu tür kararlar milletin tepkisi hesaba katılmadan alınıyor ya da ilk paragrafta muhaliflerin ortaya koyduğu tespitin gerçekleşmesi adına birileri 2019 seçimleri öncesi Erdoğan oy toplamak için yapıyor söylemi ile Erdoğan’a darbe indirmeyi amaçlıyor.

Komplo teorileri tarzında ortaya bir iddia atıp yazıyı çekici hale getirmek gibi bir çaba içinde değilim. Nihayetinde bu düşüncede olmamamızı sağlayan emareler son haftalarda yaşandı belki de yaşanmaya devam edecek.

Özel hastanelerin serbest bir şekilde fiyat artırma ve fark alma işlemleri toplumda bir hayli tepkiye sebep olurken, sigara yasağından dolayı bazı esnaf ciddi anlamda ekonomik sıkıntı yaşarken üstüne tepki çekecek bazı kararların alınması mideyi bulandırmaktan öte ortada hesap yapan birileri mi var diye düşündürmüyor değil. Eğitimde yapılan iyileştirme açıklamaları ve beraberinde gelen sistem değişiklikleri ile en koyu AK Partili ailelerin bile “Yeter artık” dedikleri bir dönemde bakalım 2019 öncesinde daha neler yaşanacak.

Dediğim gibi sadece sorguluyorum; amaçlanan bir hesap mı var ortada yoksa hesapsızlık mı?

Yorumlar

Yazara ait diğer yazılar