Son Dakika

Afrin ertelenemez, ötelenemez görmezden gelinemez

Afrin ertelenemez, ötelenemez görmezden gelinemez

Türkiye Afrin Operasyonu’nu her an başlatabilir. Amerika-İsrail’in oluşturmak istediği, bir ucu Akdeniz’e dayanacak olan terör devleti hattını parçalamada 2’nci etap için Türkiye gün sayıyor. Hedef PKK’nın Suriye ayağı PYD’yi Afrin’den temizleyerek bölgeye huzur ve adalet getirmek. Emekli Emniyet Müdürü Osman Kaya ile Afrin konusunu derinlemesine masaya yatırdık…

Burak Çolo / Diriliş Postası

Suriye’de süren savaş milyonlarca insanı mağdur ederken yüz binlerce insan da savaşta öldü. İçinde bulunduğumuz durumun daha iyi açıklanması ve anlaşılabilmesi açısından bazı gerçeklerin vurgulanması gerekmekte. Türkiye’nin kuruluşunun ilk yıllarında bir şekilde gündemden çıkarılan Musul meselesinden sonra “Yurtta sulh, cihanda sulh” retoriğiyle kuvöze yatırılan Türk dış politikasının ana fikri “sınırlarımızın dışında bir meselemizin olmadığı” iddiasına dayandırılmış, hatta bu iddia Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne adeta dayatılmıştı. Kıbrıs meselesinde bile bıçak kemiğe dayandığında ancak müdahale edebilmiştik. Etnik ayrılıkçılık ve PKK terör örgütü meselesi de bu anlayışın tezahürü olarak bugünlere geldi. Suriye’nin Afrin bölgesi Türkiye’ye sınır olması ve Afrin’de PKK’nın Suriye uzantısı PYD terör örgütünün faaliyetlerde bulunması ülkemiz ve bölge adına tehdit oluşturmaktadır. “Türkiye, Afrin’e operasyon düzenlemeli mi? Afrin’de ne hedefleniyor? Sınır güvenliğimizi tehdit ediyor mu?” sorularımızı emekli Emniyet Müdürü Gazi Osman Kaya’ya sorduk.


Emekli Emniyet Müdürü Osman Kaya

Suriye’nin Afrin bölgesinde PKK/PYD terör örgütünün ciddi faaliyetleri var. “Türkiye Afrin’e operasyon yapmalı mı?” sorusu üzerine hem “evet” hem de “hayır” demek mümkündür diyen Osman Kaya konuya şu şekilde açıklık getirdi:

MUTLAKA MÜDAHALE EDİLMELİ

“Ortadoğu, Irak ve Suriye, dolayısıyla Türkiye’nin güney sınırı da Sykes-Picot haritası ile birbirlerinin rakibi, emperyalist güçlerden İngiliz ve Fransızlar tarafından çizildi, şekillendirildi. ‘Böl-yönet’ politikalarının karşılığı olarak; tarihin, sosyolojinin, coğrafyanın gerçeklerine, gerekliliklerine ters olacak şekilde çizilen bu harita ile ABD’nin bölgedeki nüfuzu ve İsrail’in güvenliği politikaları, bu gün bölgeyi etnik ve mezhep bağlamında parçalanma noktasına getirmiştir. Parçalanmalar emperyalist ABD’nin, Batı’nın arzusu, amacı, planıdır. Aleni olarak ABD tarafından desteklenen, Türkiye’yi ve bölgemizi tehdit eden, emperyalizmin en kullanışlı aracı haline gelen etnik ayrılıkçı PKK terör örgütünün varlığına, Afrin, Kandil, Sincar, Kamışlı ya da bir başka yerde asla müsamaha gösterilemez. Mutlaka müdahale edilmesi gerekir. Dünyanın neresinde olursa olsun ülkemizin, milletimizin ve bölgemizin gerçeklerine, çıkarlarına karşı husumet besleyen, düşmanlık eden, zarar veren, vermeye çalışan her türlü girişim ve oluşuma karşı durmamız, mücadele etmemiz gerekiyor. Ne var ki kaçınılmaz olduğunda tereddüt gösterilmez, gösterilemez. Ertelenemez, ötelenemez, görmezden gelinemez.”

HEDEF BÖLGEYİ TEMİZLEMEK

Bu bölgedeki hiçbir gelişme Türkiye meselelerinin dışında, Türkiye’den bağımsız değildir, olmamıştır diyerek sözlerini aktaran Kaya, “Fırat Kalkanı Harekâtı, hem DAEŞ’in doğrudan Türkiye’ye zarar veren saldırılarını engellemek, bölge halkını tehdit etmesine mani olmak, hem de etnik ayrılıkçı PKK/PYD terör örgütünün sözde kantonlarını birleştirip Türkiye’nin Suriye sınırını bloke ederek, Türkiye’yi kuşatmamasına izin vermemek, boşa çıkartmak için gerçekleştirildi. Türkiye’nin en sıkıntılı döneminde, FETÖ’nün 15 Temmuz terörist kalkışmasının akabinde yapıldı. Türkiye açısından en haklı, gerekli bir operasyondu ve kahraman vatan evlatlarının büyük fedakârlıklarıyla başarıyla sürdürüldü ve askeri olarak şimdilik sonuçlandırıldı. PKK terör örgütü, dünyanın neresinde olursa olsun Türkiye’nin güvenliğini, Türk Milleti’nin huzurunu tehdit eder.” ifadelerini kullandı.

“AFRİN OPERASYONU TÜRKİYE İÇİN BEKA MESELESİDİR”

Afrin’in Türkiye’nin güvenliği açısından stratejik öneme haiz en önemli yerleşim yerlerinden birisi olduğunu ifade eden Osman Kaya, “Suriye’de özellikle Afrin ve Kamışlı PKK terör örgütünün en önemli lojistik merkezi olmuştur. Terör örgütüne eleman desteğinde de bu iki bölge ön planda yer almıştır. Yine sınır ötesinden geçişler ve terör eylemlerinin cephe gerisi olmaları bakımından da önemli, belirleyici rolleri olmuştur. Aynı zamanda Afrin, bölge olarak terör örgütünün dolayısıyla ABD’nin bölgede Akdeniz’e açılan kapısı durumuna gelecektir. Etnik ayrılıkçı PKK/PYD terör örgütünün bu bölgede kalıcı olarak yerleşmesine, De facto olarak bir siyasi organizasyon haline gelmesine müsaade etmek, göz yummak demek Türkiye’nin felaketi olacaktır. Afrin’e müdahale bir operasyon, savaş olma hususiyetinden öte Türkiye için bir ‘beka’ meselesidir. Yani mesele bu kadar ciddidir” şeklinde konuştu.

“HEDEF BÖLGE HALKININ HUZURU VE REFAHI”

Afrin’e yapılacak operasyonun hedefi, burada yaşayan her etnik kimlik ve inançtaki insanların hep birlikte huzur ve refah içerisinde onurlarıyla yaşamalarının sağlanması olduğuna dikkat çeken Kaya, “Bunun yolu kendilerinden olan yöneticiler eliyle birlikte ve demokratik olarak yönetilmeleri ve temsil edilmeleri, emperyalist güçlerin sömürü ve nüfuz politikalarından bölgenin kurtulmasıdır. Bunu gerçekleştirmenin önemli adımlarından birisi, bölge dışı güç merkezleriyle iş tutan, dış güçlerin kullanışlı aracı haline gelen örgüt ve odaklarla mücadele etmek ve bunları etkisizleştirmektir.
Etnik ayrılıkçı PKK terör örgütü/cinayet şebekesi, özellikle ABD’nin desteği ve Suriye’deki gelişmelerden yararlanarak, daha doğrusu fırsatçılık yaparak fiili bir durum yaratmaya çalışıyor. Bu gelişmeler, hem Türkiye’nin hem de İran, Irak, Suriye’nin bütünlüğü ve güvenliğini tehdit etmektedir. Dolayısıyla Afrin ya da Münbiç nerede olursa olsun PKK terör örgütünün varlığına müsaade edilemez. Türkiye tarafından Afrin’e yapılacak bu yönlü bir müdahale bunun için mutlak bir fırsattır.” ifadelerini kullandı.

“ABD DEVLET VAADİNDE BULUNDU”

Ağustos ayının ilk haftasında basında çıkan ve yalanlanmayan bir haberde; Pentagon ve ABD Dışişleri’nden on beş kişilik bir heyetin, PKK/PYD terör örgütünün elebaşlarından bir grup ile görüştüklerini bildiren Kaya, bu görüşmede ABD’lilerin: “Altı ay içerisinde meşru devlet niteliği ve uluslararası statü kazandıracağız, hâkim olduğunuz bölgeler de seçim altyapısını oluşturun, Ocak 2018’de Suriye’nin kuzeyinde yapılacak referandum ile devlet olacaksınız” vaadinde bulundukları yer aldı. Rusya Afrin’i boşalttı. ABD, PKK/PYD’ye ağır silahlar verdi. Rusya, ABD yakın gelecekte ABD’nin bölgedeki kalıcılığına, hükümranlığına ve İsrail’in bölge hegemonyasına karşılık gelecek bir ‘peyk’ oluşturma girişimi” olarak izah etmeye çalışmıştım, yanılmadığım bu gün açıkça görülmektedir. ABD, DAEŞ ve PKK terör örgütünü kullanarak bunu gerçekleştirmeye çalışıyor. ABD’nin Kuzey Irak’ta Barzani yönetimine sözde Bağımsızlık Referandumuyla ilgili zamansız, erken olduğu telkinlerini bu gelişmelerin dışında değerlendirmemek lazım. Dikkat edilirse referanduma karşı değiller, sadece zamansız, erken buluyorlar. Rusya, ABD’nin ne yapmak istediğini biliyor ve Suriye politikalarında buna göre belirlemeye dengeli bir politika izlemeye çalışıyor. Rusya, bu gelişmelerin içerisinde yer almak yerine, Türkiye’nin PKK terör örgütüne yönelik bir operasyon girişiminde dışarıda kalarak Türkiye lehine bir tutum sergiliyor.” dedi.


Basında çıkan ve yalanlanmayan bir iddiaya göre, Pentagon ve ABD Dışişleri’nden on beş kişilik bir heyetin, PKK/PYD terör örgütünün elebaşlarından bir grup ile görüştü.

Yorumlar