Son Dakika

FETÖ’nün başkenti Uşak!

FETÖ’nün başkenti Uşak!

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Uşak’ın 2013 yılında FETÖ’nün başkenti haline geldiğini belirterek şehrin sinir mekanizmalarına kadar yerleşmiş olan FETÖ’cülerin temizlenmesi için etkin bir çalışma yürütülmesi gerektiğine dikkat çekti. Cahan, Uşak’taki FETÖ operasyonları hakkında Diriliş Postası Gazetesi’ne çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Atakan Irmak / Diriliş Postası

17-25 Aralık operasyonlarının ardından FETÖ’ye yönelik ilk davanın açıldığı Uşak ili yıllarca örgütün başkentliğini yaparak adeta finans kaynağı olarak kullanıldı. 2013 yılında şehrin tüm sinir merkezlerini yönetimi altına alan FETÖ, valilikten belediyeye, adliyeden organize sanayi bölgesine kadar her yeri etkisi altına almış durumdaydı. Yaşanan esaretin atlatıldığına dikkat çeken Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan uzun yıllar boyunca FETÖ yönetimi altında bulunan şehirlerinin mutlaka titizlikle araştırılması gerektiğine dikkat çekerek en ufak boşlukta tekrar harekete geçebileceklerinin altını çizdi.

FETÖ PİLOT İL OLARAK UŞAK’I KULLANDI BAŞARILI OLAMADI!

Bir il düşünün ki o ilde 2013 yılında valilik yapan kişi FETÖ operasyonları kapsamında görevinden uzaklaştırıldı. Aralıklı olarak 2 dönem belediye başkanlığı yapan kişi FETÖ operasyonları kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderildi. Aynı şekilde üniversite rektörü de mesleğinden ihraç edilerek cezaevine gönderiliyor. Yargıya baktığınızda şehirde başsavcı olarak bulunan kişi meslekten menediliyor. Yine kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele şube müdürlüğü yapan kişi görevinden alınarak FETÖ’cü olduğu tespit ediliyor ve cezaevine gönderiliyor. Konu hakkında bilgi veren Nurullah Cahan, “2013 yılında Hazim Sesli’nin güdümünde hem sanayi hem yargı hem de bürokrasi FETÖ’nün eline geçmiş olduğunu tespit ettik. Uşak’ın FETÖ operasyonlarında öncülük ettiği bir konuda 15 Temmuz darbe teşebbüsü öncesinde ilk FETÖ operasyonu yapılan burada yapılmıştır. Özellikle FETÖ’nün sermaye ve para çıkış noktasında en etkin kullandığı yer Uşak olarak gösteriliyor. Uşak FETÖ tarafından adeta pilot il olarak kullanıldı ve bir şehir nasıl tamamen örgüt eline geçer denemesi gerçekleştirildi. Bu kadar güçlü bir yapı tüm kılcal damarlara kadar girdiği için operasyonların hız kesmeden devam etmesi gerekiyor. Uşak FETÖ operasyonlarında ciddi anlamda üzerinde durulması gereken bir ildir. Tüm kılcal damarları FETÖ’cüler tarafından ele geçirilmiş durumdadır. En ufak bir boşlukta bu kişiler hemen canlanarak bulundukları yerleri ağları altına alıyorlar.


Uşak eski Belediye Başkanı Ali Erdoğan, FETÖ operasyonları kapsamında tutuklanmıştı.

FETÖ’cüler tarafından belediye başkanlığına getirilen Ali Erdoğan döneminde belediyeye 200 kişi aldırdığını biliyoruz. Biz görevi aldığımızda alınan bu kişilerin bir kısmı kendi istekleriyle tayin isterken bir kısmı da bizlerin yapmış olduğu çalışmalarla görevlerinden uzaklaştırıldı. Belediye olarak FETÖ konusunda titizlikle çalışmaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarına uyarak her parti içerisinde hem de belediye içerisinde FETÖ ile bağlantısı olduğunu tespit ettiğimiz kişiler hakkında adli işleme başvuruyoruz.” dedi.

ALKOLLÜ MEKÂNLAR ŞEHİR DIŞINA ÇIKTI VATANDAŞ OH ÇEKTİ

Türkiye’de ilk kez şehir içinde bulunan alkollü mekânların şehir dışına taşınması projesini uygulayan Uşak, şehir içerisinde daha huzurlu ve güvenli bir ortam oluşmasına adım attı. Yıllardır belediyenin tartıştığı konu olduğunu belirten Cahan, “2014’de belediye başkanı olduk ve daha öncesinde de belediye meclisi üyeliği sırasında bu konu sürekli belediye içerisinde tartışma konusu olmuştu. Uşak’ın merkezinde bulunan bu mekânlar bodrum katlarda sağlıksız alanlar olarak biliniyor. Mekânlar evlerin arasında bulunuyor. Kadınlarımız ve çocuklarımız akşam saatlerinde rahat rahat dışarı çıkamıyordu. Sosyal zorlukları ortadan kaldırma teşebbüsü sürekli yaşanmasına rağmen bir türlü gerçekleştirilememişti. Yaklaşık 2 yıl boyunca mekân sahipleriyle konuyu görüşerek bir mutabakata vardık. İlk etapta mekân sahipleri proje karşı çıkarak ‘Bizleri şehirden soyutluyor musunuz?’ algısı içerisine girseler de 14 işletmeciyle yapılan istişare sonucunda Sivaslı yolu üzerinde etrafında yerleşim yeri olmayan yaklaşık 10 bin metrekarelik alana mekânları yerleştirme kararı aldık. Belediye meclisinde encümen kararı ile birlikte ihaleye çıkarılan bu alanlar işletme sahiplerine satıldı. Alkollü mekânların şehir dışına taşınmasıyla Uşak haklıda rahat bir nefes almış durumda. Uygulamaya teşekkürler çift taraflı geliyor. Özellikle kadınlar uygulamadan oldukça memnun. Kimsenin sosyal hayatına karışma gibi bir gayemiz bulunmuyor. Kurallara uyulduğu takdirde kimsenin ne şekilde yaşadığına müdahale etme gibi bir düşüncemiz olmadı olamaz.” şeklinde konuştu.

HER ŞEHRE ÖRNEK OLACAK REHABİLİTAYON PROJESİ

Türkiye’de özellikle gençler arasında adeta yaygınlaşmış hale gelen intihar vakaları şehir yöneticilerini harekete geçirdi. İntihar oranlarının düşürülmesi ve rehabilitasyon desteğinin sağlanması amacıyla Uşak’ta belediye başkanlığı öncülüğüyle ‘Mahalle Konakları Projesi’ hayata geçirilerek ilin sosyal yapı haritası çıkarıldı. Proje kapsamında her mahallede oturan kişiler sosyal statüleri ve yaşama tarzları incelenerek dijital ortama taşındı. Bu kapsamda vatandaşların hangi konuda ne tür sıkıntısı varsa destek verilmesi amaçlanıyor. Projenin detaylarını anlatan Belediye Başkanı Nurullah Cahan, “Türk toplumu olarak özellikle bir takım manevi sıkıntılarımız söz konusu. Gençler arasında intihara meyil etme artmış durumda, sosyologların inceleme altına alması gereken bir konuda boşanma olaylarıdır. Ailede şiddet ya da tartışma sonucu hemen boşanmaya gidiliyor. Evliliklerimiz daha çok dünyevi yani maddi talepler üzerine kurulmuş. İncir çekirdeğini doldurmayacak tartışmalar boşanma sebebi haline geldi. Maddi ve manevi sebeplerden dolayı özellikle gençler bunalıma girdiği zaman intiharı bir kurtuluş gibi görüyor ve hayatına son veriyor. Sosyal medyadan tutunda medya kuruluşları intihar vakalarına derinlemesine yer verdiğinde adeta özendirici bir olaymış gibi algılanıyor ve henüz karakterini oturtamamış gençlerimiz intihara teşebbüs edebiliyor. Konuya çözüm bulmak amacıyla bir proje geliştirmeye karar verdik. Mahalle Konakları Projesi ismini verdiğimiz uygulamayla Uşak’ta bulunan tüm mahalleler taranarak elektronik ortamda kayıt altına alındı. Bir mahallede kaç kişi yaşıyor, kaçı çalışıyor, kaç kişi okuyor, kaç kişi rahatsız gibi bilgileri kayıt altına alıyoruz. Yine proje kapsamında bir mahallede kaç yetim var, ekonomik durumu bozuk olan kaç kişi mevcut gibi bilgilerde kayıt altına alındı. Amacımız öncelikle şehri tanıyarak yapıyı öğrenmek ve bu kapsamda çalışmalara başlamak. 2015 yılında hayata geçirilen proje halen geliştirilmeye devam ediyor. Projeye AK Parti Genel Merkezi tarafından da ödül verildi. Proje kapsamında elde edilen verilerle mahallelere yapılan konaklarda sosyolog ve psikologlar aracılığıyla rehabilitasyon desteği verilecek.” dedi.

Yerel basın rant için belediyeye saldırıyor

Uşak Belediyesi yerel medya tarafından sert ithamlarla eleştirilere maruz kalarak yıpratılmaya çalışılıyor. Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan birtakım internet haber sitesi sahiplerinin ticari rant elde edemeyince çareyi belediyeye saldırmakta bulduklarına dikkat çekerek, “Yapmış olduğumuz projeler hem şehrimiz hem de Türkiye için örnek teşkil ederken bir takım odaklar kendi çıkarları uğruna karalama çalışmasına girmiş durumda. Şehrimizi ziyaret eden yerli turistlerimiz bile yaptıklarımıza hayranlıkla bakarken bir takım kişiler sırf işlerimiz yolunda gitmiyor, istediklerimizi yaptıramıyoruz diye çarptırılmış ve gerçeği yansıtmayan haberler yapma peşine düşmüşler. Uşak Belediyesi olarak bize verilen süre zarfında vadetmiş olduklarımızı yerine getirmeye kararlıyız.” dedi.


Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan.

 

Yorumlar