Son Dakika

“Gönül verdiğim kulüpte kalmak istedim”

10 yıl boyunca Beşiktaş formasını sırtında terleten İbrahim Toraman milli takım ve lig hakkında açıklarda bulundu. Beşiktaş’ın eski kaptanı en büyük üzüntüsünün futbolu Beşiktaş’ta bırakamamak olduğunu söyledi.

“Gönül verdiğim kulüpte kalmak istedim”

Burak Çolo - Alican Tiryaki / Diriliş Postası

Türk futbolunun son durumu? Milli takımda Fatih Terim-Arda Turan gerginliği? Lucescu’nun Milli takıma gelmesi? Ligin favorisi? Alt yapı? Kariyeri? Hakkında tüm sorularımızı eski milli futbolcu İbrahim Toraman Diriliş Postası Gazetesi Spor Servisi’nin tüm sorularını siz değerli okuyucularımız için yanıtladı.

Fatih Terim yaşananları güç gösterisine çeviriyor

Arda Turan ve Fatih Terim arasında yaşananlar hakkında neler düşünüyorsun?

Ben ilk milli formayı Şenol Güneş’le giydim. Ümit milli takımda oynarken ben ve Tuncay Şanlı’yı A Milli Takıma, davet etti. Şenol Güneş, Ersun Yanal, Fatih Terim dönemlerinde A Milli Takım’ın değişmez stoperi olmuştum. Daha sonra formsuzluk, sakatlık, kişisel sorunlar nedeniyle milli takıma çağrılmadım. Fatih Terim ile aranızda gerilim oluştuğunda sizi kazanma yerine sizinle güç gösterisine çeviriyor. Ben ne dersem o olur anlayışına hâkim. Doğru mu? Tabii ki yanlış, son dönemdeki yaşananlar bunu gösterdiğini düşünüyorum.

Lucescu’nun gelmesi bana umut veriyor

Lucescu’nun milli takıma gelmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Lucescu’nun ülkemizden ayrılması yaklaşık 15 sene oldu. Ülkemizi, futbolcularımızı takip eden bir hoca. Her dönem büyük kulüplerimiz teknik direktör değişikliğinde ilk anılan isim Lucescu’ydu. Yaşı ilerlemiş olmasına rağmen Milli takımın şuanda vereceği en doğru kararın kritik 2 maç öncesi en doğru karar olduğunu düşünüyorum. Milli takımın gruptan çıkmasının zor olduğunu düşünüyordum. Lucescu’nun gelmesi bana umut veriyor.

Lucescu yabancı sayısının yüksekliğinden dert yanıyor. Yabancı sınırlaması getirilmeli mi?

Lucescu son derece haklı. Yabanı sınırlamasını 14’e kimler getirdi? Fatih Terim’in isteğiyle getirildi. Şöyle de bir tez oluşturmuştu; yabancı sınırlaması serbest hale gelince Türk futbolcular Avrupa’ya giderler. Avrupa kulüpleri bizim oyuncularımızı neden alsınlar ki şuan da ligde Türk oyuncu sayısı az. Oynamayan futbolcuyu Avrupa’da oynatamazsın. Genç oyuncuları alarak yatırımlar yapıyorlar. Yabancı oyuncunun serbest olmasının zorluğunu şuanda Lucescu, TFF yaşıyor. Bu sebeple yabancı sınırlaması getirilmeli. Biz genç nüfusu yüksek olan bir ülkeyiz. Büyük takımlar bu sene yüksek meblağlı transferler yaptılar. Ligin sonunda bir takım şampiyon olacak. Ülkemizin yeniden planlama yapıp yabancı sınırlaması getirmesi gerekiyor. Türk oyuncularına yatırım yapması lazım.

Kıran kırana bir lig olacak

Lig başladı favorin kim?

Bu sene lig çok daha zor olacak. Lig başladığında takımlar tam olarak hazır değildir. Fakat bu sene takımları daha hazır gördüm. Mücadele gücü yüksek karşılaşmalarla başladı lig. Takımlar hazırlık kampında lige iyi hazırlanmışlar. Beşiktaş’ın oturmuş bir kadrosu ve iyi bir hoca var. Yapılan yeni transferler Beşiktaş’a büyük katkı sağlayacaktır. Pepe transferi oldukça önemli bir transfer. Ligin söz sahibi son iki senenin ve oturmuş kadrosuyla Beşiktaş’tır. Diğer kulüpler Beşiktaş’ın hata yapmasını bekleyeceklerdir. Beşiktaş’ın şampiyonluk mücadelesinde diğer kulüplerin en avantajlısı Galatasaray olarak görüyorum. Galatasaray’ın UEFA Kupası’ndan elenmesi, haftada bir maç oynayacak olması Galatasaray’ı lige konsantre edecektir. İlk maçtaki performansını Galatasaray devam ettirirse Beşiktaş’ı zorlar. Fenerbahçe, Trabzonspor ve Başakşehir’de ligi zorlayacak olan diğer takımlar. Fenerbahçe Aykut Kocaman’la birlikte takımı oturtmaya çalışıyor. Başakşehir iyi bir takım ve bu sene üzerine koyarak lige sarılacağını düşünüyorum. Trabzonspor’un 50. Yılı dolayısıyla kıran kırana bir lig olacağını düşünüyorum.

Günübirlik çözümler kalıcı değil

Alt yapılarda neden ülkemiz başarılı olamıyor?

Alt yapıda pes edeceğim çok kırılma anları vardı. Futbolu çok sevmem, yaşam biçimim olması futbolu bırakmama mani oldu. Alt yapıdan A takıma yükseldiğinde alt yapıdan gelen oyuncunun karşılanması çok önemli. Gelen oyuncuyu ezerseniz, psikolojik baskıya uğrarsa başarılı olamaz. Ben Beşiktaş’ta A takıma yükselen oyunculara her zaman yardımcı olmaya çalıştım. Gelişmelerini sağlamak için elimden geleni yaptım. Gurbetçi oyuncu kardeşlerimize yardımcı olmaya özen gösterdim. Alt yapılarımıza, alt yapıdan yükselen oyuncularımıza sistemli bir şekilde eğitim vererek koordine etmeliyiz. Günübirlik çözümler değil kalıcı ve uzun vadeli çözümler üretmeliyiz.

Başka takıma gitmeyi düşündün mü? İyi teklif sunan takımlar var mıydı?

Başka takımlara gidebilirdim. Çok daha fazla paralar kazabilirdim ancak ben gönül verdiğim kulüpte kalmak istedim. Bu süreçte bir kez şampiyonluk yaşadım. Kupalar kazandık daha fazla kupalarda kazabilirdik.

Gerekirse hapis cezası verilmeli

Pasolig hakkında ne düşünüyorsun kaptan?

Bence pasolig bizim ligimize lazım. Avrupa’da buna benzeri sistemler var. Ben çocuğumla maç gittiğim zaman rahat rahat maçımı izlemek izlemek istiyorum. Millet ailesiyle maç izlemeye geliyor ancak hep bir korku oluyor. Bunun önüne geçmek için cezalarım ağırlaştırılmış olması lazım. Gerekirse hapis cezası verilmeli. Konya maçımda saha bıçağın ne işi var? O bıçakla saha giren kişiyi içeri atmak lazım. Allah korusun biri bıçaklansa hesabını kim verecek? 50 kişinin yaptığı yanlışı 30-35 bin kişi cezası çekiyor. İnsan bu olayları görünce çocuğunu ailesini maça götüremiyor. Çocuğum ‘Bende geleyim baba’ diyor. Ama sen gidiyorsun çocuğunu evde bırakıyorsun. Artık pasolig sistemini tam olarak oturtturmak lazım. Saha yabancı madde atanlar, futbolcuya zarar verenler bence ağır şekilde cezalandırmalı. Eğer bunlar uygulanırsa çoğu şey değişir. İnsanlar aileleriyle maça da gider, keyifte alır. Burada basında önemli rol oynuyor. İnsanlar gazete okuyor, televizyon izliyor öyle stada geliyor. Basın burada daha yapıcı olması lazım. Bunun dışında sıkı önlemlerde şart. İnsan sağlığı herşeyden önemli. Bu yüzden ben pasolig olsun istiyorum. Yaptırımlar cezalar ağarlaştırılsın istiyorum. Gerekirse hapis cezası olucak!

Doğru yerde doğru zamanda

Antrenör olarak teklif aldınız mı?

Ben şu an yardımcı antrenörüm birkaç yerden teklif aldım ama şu an için düşünmüyorum. Daha çok kendimi geliştirebileceğim tecrübeli bir isimle çalışmak istiyorum. Çünkü onlardan bir şeyler kazanabilirim. Teknik direktörler içinden çalışabileceğim iki üç kişi var. Ben vizyonumu çok geniş tutuyorum. Antrenörlük konusunda kendime çok güveniyorum. Doğru zaman doğru takım doğru yerden bir teklif ile başladığımız zaman iyi şeyler olacağını düşünüyorum. Yerli antrenörlerden beğendiklerim Şenol Güneş, Ersun Yanal. Artık genç antrenörlerin giriş yapması lazım. Baktığımız zaman piyasaya hep aynı isimler. Ben futbola başladığım zaman bazı antrenörler vardı. Ben futbolu bıraktım antrenörlüğe başladığım halen aynı kişiler var fakat ortada başarı yok. Bu insanlar halen ağlıyorlar. Yok oraya geleyim yok buraya geleyim. Onlar 15-20 takım çalıştırmış başarıları yok. Hep bahanelere sığındılar. O yüzden artık yeni isimler lazım. Biraz yeni antrenörlere şans vermek lazım. Gençlerin önü açılması lazım. Futbol çok güzel şey.

Milli takımın Arda’ya ihtiyacı var

Sizce bu konu çözülemeyecek bir konu muydu?

Arda Turan şu an Türkiye’nin en iyi en kariyerli oyuncularından bir tanesi. Barcelona’da oynuyor. Bizim ülkemizde şöyle bir durum var; kim ne kadar başarılıysa o kadar fazla eleştiriliyor. Arda Turan’ı milli takıma kazandırılması gerekiyordu. Arda Turan-Fatih Terim olayında şu haksız bu haklı diye bakmıyorum. Sporcu; çocuk gibidir egoları vardır. Önemli olan hocanın onu eğitmesidir, hatalarını düzeltmesidir. Fatih Terim bir oyuncuyu oynatmak istemiyorsa milli takıma oyuncuyu çağırmazlık yapmıyor. Oyuncuyu çağırıyor fakat psikolojik olarak yıpratıyor. Oyuncuyu ezmeye çalışıyor. Karakterli futbolcuda bunun altında kalmıyor ve cevabını vermek istiyor. Milli takımdan kim uzak kalmak ister? Milli formadan değerli forma var mıdır?

Yorumlar