Son Dakika

“30 milyon insanın hayatı Sepsis tehlikesinde”

Vücudun enfeksiyona karşı geliştirdiği kontrolsüz tepkiyle kendi doku ve organlarına zarar vererek ortaya çıkan Sepsis, her yıl yaklaşık 30 milyondan fazla kişide gelişiyor, yılda 5 milyondan fazla yenidoğan ve çocuk ölümüne yol açıyor.

“30 milyon insanın hayatı Sepsis tehlikesinde”

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Demiraran, Sepsis'te farkındalığı artırmak için konferans düzenlendi. Sepsis tanı ve tedavi süreci hakkında bilgi verilen konferansta konuşan Demiraran, her yıl Sepsis nedeniyle kalp krizi veya akciğer-meme-prostat kanserlerinin toplamından daha fazla ölümün gerçekleştiğini dile getirdi.

ERKEN TANI HAYAT KURTARIYOR 

Sepsis'i "Vücudun enfeksiyona karşı geliştirdiği kontrolsüz tepkiyle kendi doku ve organlarına zarar vererek ortaya çıkan bir rahatsızlık" olarak tanımlayan Demiraran, "Sepsis, her yıl yaklaşık 30 milyondan fazla kişide gelişiyor. Yılda 5 milyondan fazla yenidoğan ve çocuk ölümüne de yol açıyor. Her 1 saatlik gecikme Sepsis'ten ölme olasılığını yüzde 8 artırıyor.

Bu hastalıkta erken tanı ve tedavi hayat kurtarır. Tedavide ise uygun antibiyotik kullanımı çok önem arz ediyor. Toplum olarak antibiyotik kullanımı konusunda bilinçli olunmalı, gereksiz yere antibiyotik kullanılmamalıdır. Sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak bağırsak floramızı korumak açısından da oldukça önemli. Bu basit önlemler alınmazsa herhangi bir nedenle yoğun bakıma yatırılan hastalarda antibiyotik direnci artar, vücut direnci düşer ve doğal korunma mekanizmalarının bozulması sonucu hastalık gelişir. Tedavi süreçleri zorlaşır ve yüzde 50'lere varan oranlarda ölüme neden olur" diye konuştu.

Yorumlar