Son Dakika

Diyetisyenlerden orta yaşlılara uyarı: Karaciğer yağlanması kansere neden olabilir!

Genellikle orta yaşlı insanlarda ortaya çıkarak ciddi hastalıkların habercisi sayılan karaciğer yağlanması özellikle kış aylarında yapılan yanlış beslenmeden kaynaklanıyor.

Diyetisyenlerden orta yaşlılara uyarı: Karaciğer yağlanması kansere neden olabilir!

Atakan Irmak / Diriliş Postası

Ülkemizde her 4 yetişkinden birinde görülen ve tüm dünyada giderek yaygınlaşan karaciğer yağlanması, karaciğerde yapısal ve fonksiyonel bozukluklara yol açıyor, siroz ve karaciğer kanseri gibi çok tehlikeli hastalıklara neden olabiliyor. Karaciğer yağlanmasının, karaciğerin kendisini koruma amaçlı oluşturduğu yağ bezlerinden meydana geldiğine dikkat çeken Diyetisyen Hale Yalvaçlı; “Yağlanma ile birlikte iltihapta eşlik ederse hücre ölümleri, fibroz sonrasında siroza kadar ilerleyebilir. Karaciğer yağlanması başlangıçta herhangi bir belirtiye yol açmayabilir.


Diyetisyen Hale Yalvaçlı

Ancak kişi kendini her zamankinden halsiz ve bitkin hissedebilir. Karaciğerin bulunduğu alanda hafif bir rahatsızlık hissi oluşabilir. Karaciğer yağlanması arttıkça çevredeki diğer organlara ve dokulara baskı uygulayarak ağrı hissine neden olabilir. Hastalık ilerlemişse kilo kaybı, zihin karışıklığı ve güç kaybı yaşanabilir.” dedi.

BU BESİNLERİ ÇOK TÜKETİN!

•Karahindiba: Karahindiba otu sindirim sistemini destekleyen bir bitkidir. Safra üretimini etkin bir şekilde arttırarak karaciğerde toplanan zararlı toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.
Lif yönünden zengin içeriğe sahip gıdalar besinler ile beraber vücuda alınan fazla yağın dışarı daha kolay atılmasını sağlar. Kuru fasulye, mercimek, ıspanak, kepek, yulaf ezmesi, armut, elma ve muz gibi gıdalar lif yönünden zengin içeriğe sahip gıdalardır.

• Tahıllar: Tam tahıllı gıdalar sağlıklı bir karaciğer için mutlaka diyet programına eklenmelidir. Kepek, buğday ekmeği ve yulaf gevreği tam tahıllı gıdalara örnek olarak verilebilir.

• Kara Turp: Karaciğerde biriken atıkların dışarı atılmasına yardımcı bir bitkidir. Karaturp salata olarak tüketilebileceği gibi, sıkılarak suyu da içilebilir.

• Biberiye: Biberiye sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar ve karaciğeri yeniler. Çay şeklinde gün içinde 2-3 fincan kadar tüketilebilir.

• Enginar: Enginar yaprakları çay şeklinde demlenerek gün içinde 2-3 fincan kadar tüketilirse karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.

E VE C VİTAMİNİ BULUNAN SEBZELERİ TÜKETİN

Yeşil yapraklı sebzelerin içerisindeki antioksidan özelliği olan E ve C vitaminleri ile karaciğerdeki toksik maddelerin temizlenmesi sağlanırken ayrıca böbreklerin, bağırsakları ve kanın temizlenerek yenilenmesine de fayda sağladığı belirtiliyor.

YANLIŞ BİLDİĞİNİZ DOĞRULARDAN UZAK DURUN

Sakatatlar, hayvansal olarak üretilen yağlar ve tavuk derisi gibi yağ oranı oldukça yüksek besinler in vücutta yağlanma oranına dikkat çeken Yalvaçlı; “ Bu besinlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Yerine bitkisel sıvı yağlar, tavuk, et ve balığın yağsız kısmını tüketmelisiniz. Vücuda yeterli su alımı olmadığı takdirde vücuttan atılması gereken metabolik atıklar böbrek tarafından atılmamakta ve bu görevi karaciğer yapmaya çalışmaktadır. Bu durumda karaciğere daha fazla yük binmekte ve vücutta yağ depolanma oranı artmaktadır. Özellikle rejim yapan kişilerin normalden daha fazla su tüketmelerini tavsiye ediyorum.” diye konuştu.

Yorumlar