Son Dakika

Bilim insanlarından kritik uyarı: Güçlü depremlere her an hazırlıklı olun!

Bilim insanlarından kritik uyarı: Güçlü depremlere her an hazırlıklı olun!

Bilim insanları, Dünya’nın kendi etrafındaki dönüş hızında yaşanan değişimin özellikle de yoğun nüfuslu tropik bölgelerde sismik faaliyetlere neden olabileceğine inanıyor. Dünya’nın dönüş hızındaki değişim küçük olsa da “Günün uzunluğunu 1 salise değiştiriyor” bu fark, büyük oranda yer altı enerjisinin açığa çıkmasına neden olabilir. 

Dünya’nın dönüş hızı ve sismik faaliyet arasındaki ilişki geçtiğimiz yıl Amerikan Jeoloji Enstitüsü’nün yıllık toplantısında Colorado Üniversitesi’nden Roger Bilham ve Montana Üniversitesi’nden Rebecca Bendick tarafından sunulan çalışmada ortaya konuldu. İngiliz Observer gazetesine konuşan Bilham, “Dünya’nın dönüş hızı ve deprem aktivitesi arasında kuvvetli bir ilişki var ve bu, önümüzdeki yıl güçlü depremlerin sayısında artış yaşanacağını gösteriyor” açıklamasında bulundu.

100 YILLIK PERİYOt İNCELEME ALTINA ALINDI

Bilham ve Bendick, çalışmalarında 1900’den bu yana meydana gelen 7 ve üzeri büyüklükteki depremleri araştırıyor. Bilham, “Büyük depremler, bir asırdan fazla süredir başarıyla kayıt altına alınıyor bu da bize üzerinde çalışma yapabileceğimiz önemli veriler sunuyor” ifadesini kullandı.

İkili, çalışmalarında diğer dönemlere göre büyük depremlerin daha sık yaşandığı 5 periyot tespit etti. Bilham, “Bu dönemlerde senede 25 ila 30 büyük deprem yaşanmış. Bunun dışında ortalama sayı senede 15 büyük deprem.” tespitinde bulundu.

BİLİM İNSANLARI UYARIYOR

Bilham ve Bendick, son 150 yılda Dünya’nın dönüş hızının böylesi bir yavaşlama gösterdiği birkaç beş yıllık periyot olduğunu belirterek bu dönemleri güçlü depremlerin sayısında artış yaşanan süreçlerin takip ettiğine vurguda bulundu.

Bilham, “Bu apaçık ortada dünya bize gelecek depremler konusunda beş yıllık bir uyarı yapıyor.” dedi. İkilinin çalışmasına göre Dünya’nın dönüş hızı 4 yıldan fazla bir süre önce dönemsel yavaşlama sürecine girdi.
“Bunun anlamı açık” diyen Bilham, “Önümüzdeki yıl güçlü depremlerin sayısında bir artış göreceğiz. Bu sene şu ana kadar yalnızca 6 büyük deprem görüldü. Önümüzdeki yıl bu sayı kolaylıkla 20’ye çıkabilir” iddiasında bulunuyor.

Yorumlar