Son Dakika

Bilim insanlarının araştırmalarına göre: Kıtalar bal gibi damlıyor!

Bilim insanları, kıtaların yapısı ve Anadolu platosunun gelişimi konusunda önemli bir araştırma ortaya koydu.

Bilim insanlarının araştırmalarına göre: Kıtalar bal gibi damlıyor!

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) yapılan açıklamaya göre, dünyanın çok disiplinli bilim dergisi olan Nature Communications, İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Celâl Şengör ve Doç. Dr. Oğuz Hakan Göğüş öncülüğünde Toronto Üniversitesi’nden Prof. Dr. Russell Pysklywec ve Erkan Gün’ün katkılarıyla hazırlanan makaleye yer verdi.

Makale, 4,3 milyar yıldan günümüze kadar var olduğu bilinen kıtaların fiziksel davranışı hakkında önemli ipuçları ortaya koydu. Sonuçlar aynı zamanda Anadolu platosunun yükselmesi ve volkanik faaliyetlerinin nasıl gelişmiş olabileceğini de açıklıyor.

KITALARIN KÖKLERİ DERİNE DAMLIYOR

Açıklamada görüşlerine yer verilen, araştırmayı yürüten İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Hakan Göğüş, 5 yıldan fazladır üzerinde çalıştıkları proje sonuçlarının Türkiye ile sınırlı kalmayıp, dünya ölçeğinde de ses getirecek etkileri olması nedeniyle Nature Communications dergisi yayın kurulu üyeleri tarafından yayımlanmaya değer görüldüğüne dikkati çekti.

Grafiker Ümit Kızgut - Efekan Yavuz

Açıklamada, Doç. Dr. Göğüş’ün şu ifadelerine yer verildi:

“Yüksek performanslı bilgisayarlarla fiziksel modelleme tekniğini uyguladık ve yeryuvarının yaklaşık 120 km’lik en üst katmanı taşküre’nin (litosfer) milyonlarca fiziksel yıllık davranışını anlamaya çalıştık. Genelde kıtaları denizin üzerinde yüzen buz kütlesine benzetiriz. Aynı buz dağının altındaki görünmeyen kütlenin, kalınlaştıkça suyun üzerindeki kısmının da yüksek olabileceğini varsaydığımız gibi, yüksek dağların altında da derinlere doğru kalınlaşan bir kütle olduğunu kabul ederiz. Ancak elde ettiğimiz model sonuçları öyle gösteriyor ki kıtaların tabanları zamanla ısınıyor ve kırılmak yerine macun gibi derinlere (mantoya) doğru akmaya başlıyor. Yer içinin derinlerine bal gibi damlayan kıta parçası kopunca, yüzeyde geriye kalan hafif kısmı yukarı zıplatıyor.”

Yorumlar