Son Dakika

İnternette “ultra hız” dönemi: Li-Fi

İnternet kullanımında çığır açacak yeni bir dönem başlıyor. Çalışmaları sadece Türkiye, Almanya, Çin, İngiltere, Fransa’da yürütülen ve Wi-Fi’ye alternatif olarak geliştirilen Li-Fi teknolojisi tamamlandığında internette deyim yerinde ise ışık hızına erişilecek.

İnternette “ultra hız” dönemi: Li-Fi

Halil İbrahim Ülkü / Diriliş Postası

İnternet artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuş durumda. İnternet bankacılığı, kitap siparişleri, internet haberciliği vb. mesleki ve günlük ihtiyaçlarımızı görecek tüm işlemlerimizi internet üzerinden hallediyoruz. İnternet hayatımızda bu kadar büyük bir öneme sahip olmuşken internet kullanımını geliştirmeye yönelik çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.

Türkiye, Çin, Fransa, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere bazı ülkelerde Wi-Fi’ye alternatif olacak yeni bir teknoloji üzerinde çalışılıyor. Bu çalışmalar kapsamında kablosuz internet ağı Wi-Fi’ye alternatif olarak, 100 kat daha hızlı ve veri aktarımında daha güvenli bir sistem olan Li-Fi teknolojisi geliştirildi. Li-Fi’de, ışık aracılığı ile internet üretimi mümkün olabilecek.

Nano materyallerle hızlı ve güvenli veri aktarımı

Çin’de Li-Fi üzerine yapılan çalışma sayeside, görünür ışığın tamamen yayılmasını sağlayan nano materyaller kullanarak daha hızlı ve güvenli veri aktarımı yapılabilecek.

Çin Bilimler Akademisi Çangçun Fizik ve Optik Enstitüsü uzmanlarından ÇüSongnan ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, dünya üzerinde birçok araştırmacının Li-Fi teknolojisi hakkında çalışma yaptığını belirterek, 6 yıl içerisinde iletişim ve veri aktarımı pazarına girmesini beklediklerini belirtti.

LED ampulleri kablosuz modeme dönüşecek

Türkiye’de Li-Fi üzerinde çalışmalarını yürüten Özyeğin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Uysal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 4 yıldır bu alanda çalıştıklarını belirterek, Li-Fi ile birlikte artık ev, ofis ve metrolardaki tüm led ampullerin birer kablosuz modeme dönüşeceğini söyledi.

Wi-Fi’den 100 kat daha hızlı

Li-Fi’nin normal modemlerden daha hızlı olacağını belirten Uysal, “5G ötesi olarak nitelendiriliyor. 10 ila 100 kata kadar varan oranda daha hızlı olacak. Özellikle kafe, restoran, havaalanı gibi çok yoğun kullanıcı olan ortamlarda Li-Fi önemli bir alternatif teknoloji olacak." dedi.

 

Yorumlar