Son Dakika

Mayınlar "Kemgöz" ile tespit edilecek

Türkiye’de tek üretici firma olan MS SPEKTRAL, zırhlı araçlar için tamamen yerli imkanlarla tasarlanan mayın bulucu “Kemgöz”ü geliştirdi.

Mayınlar "Kemgöz" ile tespit edilecek

Hacettepe Teknokent'te Ar-Ge çalışmaları yürüten MS SPEKTRAL firması, zırhlı askeri araçlara engetre olarak çalışan, toprak örüntülerindeki değişimleri ve yüzeye çıkmış kabloları belirleyerek mayın ve patlayıcı tespiti yapabilen "hiperspektral kamera" üretti. Söz konusu kameraya “Kemgöz” adı verildi.

Firmanın Üst Yöneticisi Sancay Kırık, Türkiye'de hiperspektral kamera alanında üretim yapan tek firma olduklarını belirtti. 

Zırhlı araçlar için “Kemgöz”

Hiperspektral kamera için çalışmalara Temmuz 2015'te TÜBİTAK projesi olarak başladıklarını anlatan Kırık, zırhlı araçlar için "Kemgöz" adını verdikleri kamerayı geliştirdiklerini belirtti. 

Mayın tespiti

Kırık, ürünün mayın tespitinde yardımcı sistem olarak kullanılacağını ifade ederek, "Temel amacı aracın üzerinde bulunan diğer sensörlerle mayın tespitini gerçekleştirmek. Biz bunun hem optik hem elektronik hem de mekanik tasarımlarını yaptık." dedi. 

Dünyada ilk

Dünyada doğrudan mayın tespiti yapabilen bir cihaz bulunmadığına işaret eden Kırık, kameranın birkaç sensörden elde edilen verilerin doğruluk payını artırdığına dikkati çekti. 

İnsan gözünden 132 adet fazla rengi görebiliyor

İnsan gözünün üç rengi görebilmesine karşın, geliştirdikleri kameranın 135 rengi görebildiğini vurgulayan Kırık, şöyle devam etti:

"Kemgöz, gözle görülemeyen malzemeleri otomatik olarak tanıyabiliyor, toprağa gömülü el yapımı patlayıcılara ait kabloları tespit edebiliyor. Bu tür tespitler uzak mesafeden normal kamerayla yapılamıyor ancak geliştirdiğimiz kamera sayesinde patlayıcı kabloları belirlenebiliyor." 

Kamuflaj tespiti yeteneğine sahip

Kırık, cihazın gündüz şartlarında çalıştığını ifade ederek, ürünün kazılmış topraktaki nem farklılıklarını, örüntü değişimini, mayın nedeniyle yüzeye çıkan kimyasal bileşenleri fark edebildiğini, ayrıca kamuflaj tespiti yapabildiğini söyledi. 

Beyin tümörü teşhisinde kullanılıyor

Hiperspektral kameraların savunma sanayisi dışında pek çok kullanım alanı olduğunu anlatan Kırık, tarımda ürün sınıflandırılması ve rekolte tespiti, maden sahalarının belirlenmesi, beyin ameliyatlarında tümörlü bölgenin teşhisinin bunlardan sadece birkaçı olduğunu dile getirdi.

Yerli imkanlarla üretildi

Kırık, ABD'nin 2014 yılından itibaren bu kameraların ihracına yönelik ilave kısıtlamalar getirdiğini belirterek, cihazın yerli imkanlarla üretilmesinin önemine dikkati çekti. 

Yorumlar