Son Dakika

"Türkiye'nin yerli otomobil üretmesi gerekir"

Prof. Dr. Gencer yerli üretim otomobilin pahalı da olsa üretilmesi gerektiğini, yerli teknolojinin geliştirilmesi gerektiğini kaydetti, "Türkiye'nin yerli otomobil üretmesi gerekir. Niye? Şu anda Türkiye'nin otomobil sanayisi, montaj sanayisidir." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin yerli otomobil üretmesi gerekir"

Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizma Konferansı Başkanı Prof. Dr. Ali Gencer, kongre düzenleme kurulu üyeleriyle Akdeniz Üniversitesinde düzenlediği tanıtım toplantısında, 29 Nisan-4 Mayıs'da Kemer ilçesinde düzenlenecek, "6. Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizma Kongresi" ile ilgili bilgi verdi.

"Türkiye'nin yerli otomobil üretmesi gerekir"

Gencer, Türkiye'nin yerli otomobil üretimine ilişkin şunları kaydetti:

"Türkiye'nin yerli otomobil üretmesi gerekir. Niye? Şu anda Türkiye'nin otomobil sanayisi, montaj sanayisidir. Türkiye'nin belki ihracattaki en büyük kalemi ama dilimleye dilimleye bize kenar kalıyor. Eğer yerli otomobili üretirsek başlangıçta biraz pahalı olur ama zaman içinde maliyetleri daha uygun hale gelir. Romanya otomobil üretiyorsa Türkiye neden üretmesin? Üretmemiz, yerli teknolojiyi geliştirmemiz lazım. Pahalı da olsa bu teknolojiyi üretmeyi bilmezsek yaya kalırız. Dünyada, otomobil üzerindeki trend elektrik üzerine gidiyor. Türkiye'nin enerji sisteminde de önemli değişikliklerin, yatırımların şimdiden yapılması anlamına geliyor."

Yorumlar