Son Dakika

Aliyev: 1 milyondan fazla Azerbaycanlı muhacir

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Brüksel’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya geldi. Ana gündem maddesini Dağlık Karabağ sorununun oluşturduğu görüşmede Aliyev, Ermenistan’ın işgalinden kaynaklı 1 milyondan fazla Azerbaycanlı’nın sürgün hayatı yaşadığını vurguladı.

Aliyev: 1 milyondan fazla Azerbaycanlı muhacir

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’i Bürüksel’de ağırladı.

Stoltenberg, görüşmede Güney Kafkasya bölgesinde güvenlik durumunu da ele aldıklarını belirterek, “Dağlık Karabağ sorununun çözülmemesi endişe verici.” vurgusunu yaptı.

NATO’nun bu konuda doğrudan bir rol oynamadığını hatırlatan Stoltenberg, soruna askeri bir çözüm bulunmadığının çok açık olduğunu, Minsk Grubu’nun çalışmalarına destek verdiklerini bildirdi.

ERMENİSTAN İŞGALDE ISRARLI

İkilinin görüşme sonrası yaptı basın toplantısında konuşan Aliyev, “Azerbaycan halkına karşı etnik temizlik gerçekleştirildi. Durum maalesef değişmiyor. Ermenistan mümkün olduğu müddetçe mevcut durumu sürdürmek istiyor” mesajı verdi.

Azerbaycan topraklarının uzun yıllardır Ermenistan’ın işgalinde olduğunu anımsatan Aliyev, 1 milyondan fazla Azerbaycan vatandaşının sığınmacı haline geldiğini ya da kendi ülkeleri içinde göç etmek zorunda kaldığını vurguladı.

BM KARARINI HATIRLATTI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Ermenistan güçlerinin tümünün acil bir şekilde işgal edilmiş topraklardan çekilmesine ilişkin 4 karar aldığını hatırlatan Aliyev, buna rağmen Ermenistan’ın 20 yıldan fazla bir süredir bu kararları uygulamadığına dikkati çekti.

Aliyev, Dağlık Karabağ sorunun BMGK kararları çerçevesinde, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne saygı duyularak çözülmesi gerektiğini belirtti.

Yorumlar