Son Dakika

Astana’dan Kazan’a tren seferleri ne zaman başlayacak?

Kazakistan’ın Almatı şehri ile Rusya’ya bağlı Tataristan’ın başkenti Kazan arasında demiryolu aktarmasız tren seferleri için geri sayım başladı.

Astana’dan Kazan’a tren seferleri ne zaman başlayacak?

Kazakistan’daki Tatar ve Başkirler Kongresi’nin Kazakistan Demiryolları (KTZ) şirketine yaptığı talebi üzerine mevcut Almatı – Yekaterenburg tren yolu Kazan istasyonuna kadar uzatılması kararı alındı. Resmi kayıtlarda 303 ve 304 numaralı tren rotaları, 12 Aralık 2017’den itibaren Almatı – Astana – Kazan güzergahında ulaşım hizmeti vermeye başlayacak.

Tatar ve Başkirler Kongresi Başkanı Taufik Karimov, “Kardeş cumhuriyetlerin başkentlerini birbirine bağlayacak yeni bir kesintisiz rotanın açılması, Kazakistan Bağımsızlık Günü için bize bir armağan olacaktır” açıklamasında bulundu.

10 Aralık itibariyle 2017-2018 sezonu için yeni bir tren programı hazırlandı. Astana – Semipalatinsk güzergahı üzerinde belirlenen yeni hat üzerinde hızlı tren seferleri düzenlenecek. 1 Ocak 2018 itibariyle ise, 375/376 Nolu Astana – Leninogorsk (Öskemen) rotasında eski vagonlar Tulpar Talgo vagonları ile değiştirilecek, yolculuk süresi de üç saat azaltılacak.

“GÜNEŞ”E DEV YATIRIM

Diğer yandan ülkenin Güney Kazakistan şehrinde 157 milyon avroluk iki güneş enerjisi santrali inşa edilecek. Güney Kazakistan Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre projeyle ilgili Vali Canseyit Tuymebayev’un Alman ve Hollandalı yatırımcılarla görüştü.

Yatırım kararı alındığı belirtilen görüşmeyle ilgili açıklamada, “Yatırımcıların bölgede 157 milyon avroluk iki güneş enerjisi santrali inşa etmesi kararlaştırıldı. 4,8 ve 100 megavat kapasiteli güneş enerjisi santrallerinin inşaatına bu yıl kasım ayında başlanacak” bilgilendirmesi yapıldı. Yatırım sayesinde kullandığı elektiriğin yüzde 65’ini ithal eden 3 milyon nüfuslu Güney Kazakistan bölgesinin eneji ihtiyacını büyük oranda karşılaması bekleniyor.

Yorumlar