Son Dakika

“Ermenistan, Müslüman ülkelerin dostu olamaz”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı ilham Aliyev, “Ermenistan, Müslüman ülkelerle bağlantı kurmaya çalışıyor. Ancak onların bu sözlerine inanmamak gerek. Kutsal yerlerimizi, camileri yıkan Ermenistan, Müslüman ülkelerin dostu olamaz” dedi.

“Ermenistan, Müslüman ülkelerin dostu olamaz”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Arakan’da Müslümanlara karşı işlenen suçlara karşı harekete geçmesi için uluslararası topluma çağrı yaptı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, İİT ülkeleriyle ikili ve uluslararası örgütler çerçevesinde işbirliği yaptıklarını belirtti. İİT’nin, Azerbaycan-Ermenistan sorununda, kendilerini ve sınırların dokunulmazlığını desteklediğini dile getiren Aliyev, İİT’nin bu konuda önemli ve adil kararlar aldığına dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Aliyev, ancak söz konusu kararları yerine getirmeyen Ermenistan’a yaptırım uygulanmadığına dikkati çekerek, durumu “çifte standart” olarak değerlendirdi.

AZERBAYCAN’IN 5’TE BİRİ ERMENİSTAN İŞGALİ ALTINDA

Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sinin Ermenistan’ın işgali altında olduğunu hatırlatan Aliyev, 1 milyonu aşkın Azerbaycan vatandaşının da kendi topraklarında mülteci olduğunu belirtti.
Aliyev, Ermenistan’da İslam düşmanlığının tırmanışa geçtiğine işaret ederek, “Ermenistan, Müslüman ülkelerle bağlantı kurmaya çalışıyor. Ancak onların bu sözlerine inanmamak gerek. Kutsal yerlerimizi, camileri yıkan Ermenistan, Müslüman ülkelerin dostu olamaz” ifadelerini kullandı. İslam düşmanlığıyla aktif mücadele ettiklerine de vurgu yapan Aliyev, “Müslümanlar’a karşı işlenen suçları şiddetle kınıyoruz. Ayrıca Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı şiddet olaylarını da kınıyor, Myanmar’daki durumun kötüleşmesinin engellenmesi için uluslararası örgütleri, siyasi ve dini liderleri adımlar atmaya çağırıyoruz” dedi

Yorumlar