Son Dakika

Kırgız-Özbek sınırında davetiye zulmü sona erdi

Kırgızistan ile Özbekistan arasındaki sınır kapılarında 7 yıldır vatandaşları mağdur eden “davetiye mektubu” uygulaması kaldırılırken, gümrük kapılarından kimlik kartı ile geçiş yapılabilecek.

Kırgız-Özbek sınırında davetiye zulmü sona erdi

Kırgızistan’ın güneyinde Oş Bölgesi ile Özbekistan’ın Andican Vilayeti arasındaki “Dostluk” adlı gümrük kapısının her iki tarafında binlerce vatandaşın katılımıyla kutlama töreni düzenlendi. Gümrük kapısını geçen Kırgız yetkililer, Özbekistan tarafında yapılan kutlama programına katıldı. Her iki taraftaki programın ardından gümrük kapısı, 7 yıl aradan sonra araç ve yaya giriş çıkışlarına açılırken, gümrük kapısını kullanmaya başlayan bazı yaşlıların ve kadınların gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Düyşenbek Zilaliyev, törende yaptığı konuşmada, Özbekistan’ın, Kırgızistan vatandaşları için uyguladığı “davetiye mektubu” uygulamasını kaldırdığını belirterek, “Bugünden sonra her iki ülkenin vatandaşları sınır kapılarından sadece kimlik kartını ibraz ederek geçebilecekler” dedi.

MİLYONLARCA VATANDAŞIN YÜZÜ GÜLDÜ

Zilaliyev, Kırgızistan ile Özbekistan arasında sınırdaki sorunların, Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev’in Kırgızistan’a yaptığı ziyaretle çözüme kavuştuğunun altını çizdi. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ve Mirziyoyev, 3 gün önce başkent Bişkek’teki görüşmelerinde, iki ülke arasındaki sınır sorununun çözümünü öngören anlaşmaya imza atmıştı. Anlaşma, iki ülkenin Fergana Vadisi’nde yaşayan milyonlarca vatandaşın yüzünü güldürdü. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 1991’de bağımsızlıklarını ilan eden Kırgızistan ve Özbekistan sınır sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Kırgızistan’da 7 Nisan 2010’da kanlı iktidar değişikliğinin ardından Özbek asıllı Kırgızistan vatandaşların yoğun yaşadığı Oş ve Celalabad Bölgeleri’nde 500 kişinin öldüğü, 3 bin 500 kişinin yaralandığı ve binlercesinin de Özbekistan sınırına sığınmasıyla sona eren etnik çatışmanın ardından iki ülke arasında ilişkiler gerginleşmişti. Tek taraflı olarak tüm sınır kapılarını kapatan Özbekistan, ülkesini ziyaret edecek Kırgızistan vatandaşlarından ve Kırgızistan’a gidecek Özbekistan vatandaşlarından davetiye mektubu talep etmeye başlamıştı.

Yorumlar