Son Dakika

Kırgızistan’daki Ahıska Türkleri ana yurtlarında

Stalin yönetimindeki Sovyetler Birliği tarafından 1944 yılında Ahıska bölgesinden Kırgızistan topraklarına sürgüne gönderilen Ahıska Türkleri, TİKA koordinasyonunda 73 yıl sonra Ahıska’yı ve İstanbul’u gezdi.

Kırgızistan’daki Ahıska Türkleri ana yurtlarında

Kırgızistan topraklarına Stalin yönetimindeki Sovyetler Birliği tarafından 1944 yılında sürgüne gönderilen Ahıska Türkleri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda, doğup büyüdükleri toprakları ve İstanbul’u ziyaret etti.

Kırgızistan’dan 73 yıl sonra Ahıska’ya giden 30 yaşlı Ahıskalı, doğup büyüdükleri toprakları ziyaret ettiler. Heyet daha sonra İstanbul’a geldi. Sürgüne gönderildikten sonra vefat eden Ahıskalı Türklerinin çocukları ve torunlarının da bulunduğu heyet İstanbul’u gezdi.

"TÜRKİYE VATANIMIZDIR TOPRAĞIMIZDIR"

Katip Musayev, gezi sırasında yaptığı açıklamada, 12 yaşında sürgün hayatı yaşadığını ve 73 yıl sonra doğduğu topraklara (Ahıska) gittiğini belirtti. Ahıska Türklerinin çok cefa çektiğini ve zulüm gördüğünü dile getiren Musayev, sürgünler dolayısıyla çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiğini vurguladı.

Musayev, Ahıska’daki evlerinin yıkıldığını, çevresindeki fidanların koca ağaçlar haline geldiğini gördüğünü söyledi. “Türkiye vatanımızdır, toprağımızdır. Dilimiz, dinimiz, bayrağımız birdir” diyen Musayev, atalarının Kars’tan Ahıska’ya göç ettiğini hatırlatırken, Türkiye’yi çok sevdiğini ve duacı olduğunu ifade etti.

Ellez Karaoğlu da Türkiye’ye 1990’lı yıllarda geldiğini, o dönemden bu döneme çok geliştiğini ifade etti.

Karaoğlu, “Türkiye daima var olsun. Türkiye’nin sağ olması bizi çok mutlu ediyor.

"TÜRKİYE SAĞ OLSUN Kİ BİZ DE VAR OLALIM"

Türkiye daima yüreğimdedir. Türkiye sağ olsun ki biz de var olalım” dedi.

Bahtiyar Halayev ise “Bizim gibi garip Ahıska Türklerine sahip çıkan, atalarımızın doğup büyüdüğü topraklara bizleri götüren ve gezdiren, buna vesile olanlara teşekkür ediyorum.Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çok razı olduğumuzu bildirmek istiyorum. Gördük ki bizi unutmamış, bizlere sahip çıkıyor. Dünyanın birkaç ülkesinde Ahıska Türkleri vardır. Hepsi babasının ağzına bakar gibi Sayın Erdoğan’ın ağzına bakıyor ki bir gün bizi de bir yere toplayıp vatandaşlık verecek” ifadesini kullandı.

Yorumlar